Wolff: Max İçin Mercedes’te Bir Yer Ayarlamak İsterdim

0

Mercedes patronu Toto Wolff, Max Verstappen’in Red Bull’a gitmesine izin vermek zorunda kaldıklarını çünkü Mercedes’in genç Hollandalı’yı yarıştıracak bir organizasyon içerisinde olmadığını belirtti.

Express gazetesine konuşan Toto Wolff, “Kart’ta olağanüstü bir çocuktu. Daha sonra o, daha güçsüz bir araçla Formula 3 şampiyonluğunu kazandı. Esteban Ocon, (şu an Mercedes sürücü yetiştirme programının üyesi) onun rakibiydi.”

“Ama evet gerçek test F1’dir ve biz şu an sonuçları görüyoruz. Ama açıkça biz onun için müsait değildik, bu yüzden Red Bull onun için en iyi seçenekti. Geçmişteki hiçbir şeyden hayal kırıklığına uğramadık. Onun hakkında çok bilinçliydim.”

“Ona bir yer bulmak istedim, ancak biz Lewis Hamilton ve Nico Rosberg’le mükemmel bir sürücü çiftine sahiptik. Bu yüzden ikisiyle kalmak mantıklı bir şeydi.”

Buna karşılık Red Bull, Mercedes’in aksine hızlı davrandı. Genç Hollandalı’nın 2014 F3 sezonunun ikinci yarısını finanse eden Red Bull, onu genç sürücü programına dahil etti ve 2015’de Toro Rosso’da yarışmasına izin verdi.

F1’e girişini şüpheyle karşılayan herkese pistte cevap veren Verstappen, bu sezon Mayıs ayında Red Bull’un desteğiyle ana takıma geçti ve tarihte en genç yarış kazanan pilot haline geldi.

Wolff, sporun en büyük umudunu göz ardı etmekten dolayı acı çekmiyor, bunun yerine birçok yetenekli sürücüyü F1’in kapısına kadar getiren yol olan genç sürücü yetiştirme programlarına teşekkür ediyor.

Mercedes patronu, “Şimdi farklı bir nesil ortaya çıkıyor. Bir zamanlar F1’e giden yollar parayla döşeliydi, ancak şimdi farklı görünüyor. Çünkü genç sürücü programına sahip tek takım artık Red Bull değil.” diyen Wolff ekledi: “Biz de bunu (genç sürücü yetiştirme programı) seçtik ve şu an cesur 5 ya da 6 genç pilot görüyorum. Ve tahminime göre yakın gelecekte olağanüstü bir genç sürücü kadrosuna sahip olacağız.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz