Renault BP ile Sponsorluk Anlaşması Yapmaya Hazırlanıyor

0

Renault 2017’de Britanyalı petrol şirketi BP’yle ortaklık yapmaya hazırlanıyor.

Fransız üretici son yıllarda Total’le çalışmıştı ve yeni bir partner arayışı içerisindeydi. Ve anlaşılana göre BP’yle çok yılı kapsayan bir sözleşme yapılması an meselesi.

McLaren, Exxon Mobil’in önümüzdeki sezondan itibaren Red Bull’a geçişi sonrası BP’yle güç birliği yaparken, Britanyalı ekibin anlaşmasının Renault’nun yapması beklenen ticari anlaşmadan çok daha küçük bir teknik iş birliği olduğuna inanılıyor.

Renault durumla ilgili yorum yapmaktan kaçındı, ancak takımın genel müdürü Cyril Abiteboul son dönemde yapmış olduğu açıklamada Fransız üreticinin, dünya şampiyonu Mercedes’in Petronas’la kurduğu kadar güçlü bir ortaklık kurmak istediğini belirtmişti.

Abiteboul, “(2016 için) Takım olarak geri dönme kararını vermeden önce, Mercedes’in başarısındaki anahtar faktörleri çok dikkatli bir şekilde inceledik.” dedi.

“Mercedes’in başarısındaki anahtar faktörlerden biri Petronas’tır. Birçok insan o zaman farkında değildi, ama Petronas Formula 1 için finansal ve teknik anlamda son derece adanmış durumda. Yani ihtiyacımız olan şey bu; %100 adanmış bir partner.”

“Ben, Petronas’ın Mercedes’e sunmaya devam ettiği aynı iştaha, aynı finansal kaynaklara ve aynı teknik kapasiteye sahip bir ortak bulacağımızdan ve yeni bir ortaklık kuracağımızdan tamamen eminim.”

Renault’nun, Nissan, Mitsubishi, İnfiniti ve Lada gibi ortak üreticiler arasında genişletilebilecek ve fabrikadan çıkan yol araçlarında boy gösterecek bir ortaklık arayışı içerisinde olduğuna inanılıyor.

Abiteboul, “Biz otomobil üretim hacmine göre Formula 1’le ilgilenen en büyük üreticiyiz. Bunun herhangi bir petrol şirketi için çekici olduğu konusunda şüphem yok.” demişti.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz