Ferrari Lowe’e Teklif Götürüp Vazgeçmiş

0

Sergio Marchionne’ye göre Ferrari, Paddy Lowe’ü ekibine katmak için bir teklifte bulundu, ancak Mercedes’in üç yıllık başarısında önemli yapı taşlarından biri olan yıldız mühendis olmadan da başarılı olabileceğini düşünüp tekliften vazgeçti.

Paddy Lowe, sezonun bitişiyle birlikte Mercedes’le olan sözleşmesi bittiği için boşa çıkmış oldu. Şu anda Williams’a gideceği yönünde iddialar dolanırken, Ferrari’den ayrılan James Allison’ın da, Lowe’ün yerine Mercedes’e geçeceği konuşuluyor.

Ferrari, sezon ortasında James Allison’ı ailevi sebeplerden ötürü kaybettikten sonra yeni bir şef mühendis arayışlarına girmiş, ancak o dönemlerde yaptığı rotasyon sonucunda Mattia Binotto’yu ön plana çıkarınca bu arayıştan vazgeçmişti. Marchionne de basın mensupları için her yıl gerçekleştirdiği Noel toplantısında böyle bir ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

“Bir teklifimiz vardı, ama o pozisyon doldu. Her problemi çözen Ross Brawn tipi bir kahramana ihtiyacımız yok. Hep birlikte, doğru şekilde çalışarak, başarabiliriz. Takımı sürekli dönüştürmek istemiyorum.”

2015 yılında üç galibiyet elde eden Ferrari, 2016 sezonuna Mercedes’le rekabet etme hayaliyle girmiş, ancak bunu beceremeyip bir de sezonu Red Bull’un arkasında üçüncü tamamlamıştı. Bunun sebebi olarak, 2016 aracının geliştirmesi zor bir araç olduğu gösteriliyor.

Ancak Marchionne, Ferrari’nin geride kalma sebeplerinden biri olarak takımın yapısını gösteriyor ve sezon ortasında bunu düzelttikleri için geleceğe umutla bakıyor.

“Dünya şampiyonu olmuş iki pilotumuz, kazanmak için büyük bir arzumuz, geliştirme konusunda daha iyi yapılanmış bir takımımız var. Takımı düzenlemek istedik ve çounlukla (takımı) bilgi paylaşımı konusunda daha şeffaf hale getirdik.”

“Şimdi departmanlardan ve yeteneklerden bağımsız olarak sadece tek bir takım var, tıpkı tek bir aracın olması gibi. Geçmişte hiç bu şekilde olmamıştı.”

“Bu aynı zamanda geçtiğimiz sezon çok umutlu olmamın yanlış olmasını sebebi. Eğer benim adamlarım bana bir şey söylerse bunu teyit etmem, ona inanırım, o kadar.”

“Sonra Avusturalya’ya gittik güçlü olabileceğimizi fark ederken ve yanlış stratejiyi seçtik. Ama sonrasında rakiplerimiz uçarken biz gelişmedik.”

“Hiç galibiyet alamamaktan kötüsü, araç performans bakımından gelişmeksizin sene boyunca aynı kaldı. Ağustos’tan itibaren çalışma şeklimizi değiştirme sebebimiz de buydu.”

“Formula 1 Ferrari’ye çok paraya mâl oluyor, kazanamamk bir acı.”

Marcihonne aynı zamanda, 2017 sezonunun sonuçları için de tek sorumlunun kendisi olduğunu söyledi.

“Eğer kazanmamayı sürdürürsek, bu benim hatam olacak. “

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz