Stroll: Para Şampiyonluğu Satın Alamaz

0

Önümüzdeki sezon Williams’la anlaşan çaylak Stroll, maddi desteğin ilerlemesine katkıda bulunduğunu kabul etti. Ancak, genç Kanadalı paranın şampiyonluk kazandırmayacağını belirtti.

Bu sezon Avrupa Formula 3 Şampiyonasında 14 yarış kazanarak şampiyon olan 18 yaşındaki Stroll, 2017’de Williams’la F1’e mezun olacak.

Stroll milyarder babası Lawrence tarafından ciddi bir şekilde destekleniyor ve bu ciddi destek onun 2014 yılından itibaren Williams’da yer almasını sağlamıştı. Ancak, Stroll bu noktada sonuçlarının daha önemli olduğu görüşünde.

Stroll konuyla alakalı olarak, “İşe yarayan iki yöntem var.” dedi.

“Bir yöntemde, eğer F1’e ulaşacaksanız 8 yaşından F1’e ulaşana kadar sizi destekleyecek bir sponsora ya da aile üyesine sahip olmanız gerekiyor. Bunlar olmadan, Kanada’dan Avrupa’ya taşınamaz ve hayallerimin peşinden koşamazdım.”

“Bundan sonra, ne kadar paranız olduğu, nereden geldiğiniz önemli değil. Eğer virajlarda gerçek anlamda direksiyonu sağa sola döndüremez ve pistin etrafında yeteri kadar hızlı gidemezseniz yarışlar kazanamazsınız.”

“Para galibiyeti satın almaz. Para fırsat satın alabilir, go-kart, F3 ve F4’te bir koltuk satın alabilir. Ama F1’e geçiş yapmanız için, benim yaptığım gibi, F4, F3, GP2 gibi serilerde toplamanız gereken 40 Süper Lisans puanını toplayamazsanız F1’e geçiş yapamazsınız.”

Stroll çok yetenekli sürücülerin F1’e geçiş fırsatı bulamadıklarını da kabul etti, ancak kendi başarılarının mezuniyetini haklı çıkardığını belirtti.

“(Para)Yarışmanıza izin verir. Bu doğru, bunu reddemem.” diyen Stroll ekledi: “İçinde bulunduğumuz çok pahalı bir spor. Çok yetenekli ve talihsiz birçok sürücü F1’e ilerlemek için bu fırsatlara sahip değil. Ben çok çalıştım ve o şampiyonaları kazanmak için gittim ve onları kazanamadan burada olamazdım.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz