Lorenzo’nun Ducati’ye Geçişi Rossi Lorenzo İlişkisi

0

Lorenzo ve Yamaha arasındaki 9 yıllık birliktelik Valencia’daki yarış hafta sonunundan sonra sona erdi. Bu hayatın micromozası gibiydi sevinç ve hüzün dostluk ve düşmanlık. Bu ilişkiye dahil olan karakterlere zamanda geriye giderlerse ne yapacaklarını sorduğumuzda ise cevapları gayet net ve aynıydı. Hiç bir şeyi değiştirmeyecekler!

Hayatta hiçbir şey siyah ya da beyaz değildir tamamen gri alanlarla doldur. Bir sporcunun hayatında, özellikle Jorge Lorenzo gibi en üst seviyede rekabet söz konusu olduğunda bu durum genellikle daha belirgindir. Bu ilişkinin sonunda ise Lorenzo ve Yamaha en azından geriye öfke olmadan memnuniyetle bakabiliyorlar. Hiç şüphesiz buna değmiş olmalı. Fakat hayat devam ediyor ve Lorenzo’ya olan yeni ilgiler bu ilişkiyi artık mümkün hale getiremedi.

Lorenzo’nun Yamaha’ya olan bağlılığı hiç kolay olmadı. Zamanın yöneticisi Dani Amatriain Lorenzo’yu kutunun içine koydu. Rossi o zamana kadar kendisine karşı tehditkar olmayan takım arkadaşlarından her zaman memnundu. Ancak Lorenzo ve Rossi ilişkisi garip bir misafirperverlik jesti ile başladı. Rossi ile yeni takım arkadaşı arasında görünmez bir duvar vardı. Sıra dışı bahaneyle alışılmadık hareketle, Rossi Bridgestone lastiklerini kullanırken Lorenzo Michelin lastiklerini kullanıyordu.

İlk günden beri Lorenzo çaylak bir sürücü ya da destekleyici bir sürücü olmadığını gösterdi. İlk üç yarışta 3 pol, sürekli podyum finişleri ve üçüncü yarışta ilk galibiyet ile gelen şampiyona liderliği. Niyetini belli etmişti. Daha 21 yaşında olan Lorenzo şampiyon olmak istiyordu, fakat Çin’deki kazası ona pahalıya patladı. Çaylak hatalarına devam etti ve sezonda Rossi ‘ye batacak bir diken haline gelmedi.

Rossi Japonya olmak üzere üst üste 5 galibiyet alarak sezonun bitime üç yarış varken şampiyonluğunu ilan etti. Yamaha en büyük rakibinin evinde her anın tadını çıkararak unutulmaz bir zafer kutladı. Lin Javis ise neredeyse gerçek olmayan istisnai gelecek düşünüyordu.

Javis, ”Rossi ve Lorenzo takımda işleri kolaylaştırıyor, çünkü biz mükemmel bir şampiyona, şampiyonadaki en iyi çaylağa, Davide Rivio liderliğinde ve Jeremy Burgess’in teknik denetiminde Ve Masao Furusawa tarafından koordine edilen olağanüstü mühendislere sahibiz. Ve her şeyin iyi bir şekilde ilerlediğinden emin olmalıyım.” demişti.

Fakat hiçbir şey bu kadar basit olmayacaktı.

2009’da düşmanlıklar ortaya çıktı. Yarış dünyasında en üst düzeyde tek bir sabit ilke vardır.; “Eğer kazanamıyorsan, en azından takım arkadaşını yen!”. Bu zamanlar şampiyona tarihinin en şiddetli düellolarının başlangıcıydı ve Yamaha’nın en üretken dönemiydi ve bunun gibi birkaç sezon devam eden başarıları MotoGP’ye büyük harflerle yazıldı.

2009 ve 2010 sezonlarında Lorenzo ve Rossi arasında büyük çatışmalar görüldü. Rossi Lorenzo’ya ayarlarımı kopyalıyor diyerek saldırırken Lorenzo ise cevap olarak: ”Motorumun ayarları Ramon Forcada tarafıdan yapıldı” demişti. Mentalite oyunları Rossi’nin her zaman favori silahı olmuştu, fakat Lorenzo’ya karşı çok az iş gördü. Rossi’nin 2010 Mugello’da yaralanması ve bir kaç hafta hareketsiz kalmasıyla beraber dönüşündeki fiziksel kısıtlamalar, İspanyol sürücüye ilk şampiyonluğu için önünü açmasını sağladı.

Lorenzo Yamaha’nın yeni lideri olabileceğini ortaya koydu fakat, Rossi buna direnerek Yahama’ya bir ültimatom ile geldi, ”Ya ben ya da Lorenzo”. Yamaha Lorenzo’yu seçti. Rossi’nin takıma verdiği başarılara rağmen bu durum ne kadar haksız gibi gözüksede, bilgiç Jarvis açık bir şekilde geleceği düşündü. Rossi’den daha genç bir şampiyonu vardı ve 32 yaşındaki usta şampiyon ciddi bir yaralanmadan yeni geri dönmüştü. Karar kesindi. Rossi Ducati’ye taşınıyordu.

Gelecek sezonlar için Lorenzo’nun pozisyonu takımda doğrulandı ve 2012’de tekrar büyük bir başarı ile ikinci şampiyonluğu kazandılar. 2012 yılında ise yarışların çoğunluğu ilk turlarda belirleniyor Lorenzo ve Stoner öndeyken arkadakilerden uzaklaşıp dokunulmaz hale geliyorlardı.

Bu yıllar boyunca ise Lorenzo’nun karakteri oturmuştu. MotoGP’deki yolculuğunda Lorenzo dürtüsel olarak geçmişe dönük olarak, doğru şekilde evrimleşti olgun ve düşünceli bir adamın dışında ayrıca samimi birisi olmaya başladı. Bir denge bulması hiç bir zaman kolay olmadı, çünkü pist dışında da zorlu bir savaş verdi. MotoGP’deki o yıllarda birçok kişisel değişiklikler yaşadı, 2008’de menajeri olarak anlaştığı ayrıca fiziksel eğitmeni olan Amatriain ile ilişkisini 2012 yılında bitirdi ve Marcos Hirsch anlaştı.

Rossi sinir bozucu Ducati macerasından sonra Yamaha’ya 2013 yılında geri döndü, takımın içindeki durum dramatik bir şekilde değişti. Rossi ile Lorenzo yakın arkadaş olmasa da en azından birbirlerine samimi ve saygılıydılar, böyle bir şey daha önce Yamaha kampında ikisi arasında hiç olmamıştı. Bunun nedeni başka yeni bir rakibin ortaya çıkmasından kaynaklıydı Marq Marquez. İkisi arasında bir kaç yıl devam eden kapışmadan sonra, yeni bir yetenek MotoGP’ye geldi ve koşulları kendi avatajına çevirerek çaylak sezonunda sürpriz bir şekilde şampiyonluk kazandı. Devam eden sezonda da güçlü performansını devam ettirdi.

Yeni periyot zamanında, Lorenzo sonuçlara ulaşmaya ve Yamaha’ya ünvan getirmeye devam etti. Bütün bu başarılara rağmen, takımın Rossi’ye karşı olan tutumuna rağmen, sonuçları kimin eve getirdiği kaygısını yaşamadı. Lorenzo ne kadar kazanırsa kazansın takımdaki liderlik konumu asla tanımlanmadı. 2015 sezonundan sonra, üçüncü kez MotoGP şampiyonluğunu kazandığında Yamaha garajını saran soğuk ortam takımın içindeki çatlağı daha da derinleştirdi.

Berbat Sepang yarışından sonra Lorenzo ve Rossi’nin birbirinden sonsuza kadar uzaklaşacağını, İspanyol sürücü ve Yamaha arasında kopukluklar olacağı somut bir şekilde belliydi. Üreticiler şampiyonluğunu kazanan Yamaha epik bir sezon için kutlama olması gerekirken yarıştan sonra durumlar neredeyse cenaze törenine dönüştü. Hatta kutlama partisi bile iptal edildi.

Lorenzo idealden uzak bir ortamda işini yapmaya devam etti. Kişisel yaşamında istikrarlı geçirdiği kıştan sonra fiziksel zindeliğin üstünde 2016 yılına hazırlandı. Alışılmadık bir sapma ile 2017 sezonu için kontrat anlaşması 2016 sezonu başlamadan daha önceden masaya yatırıldı, Rossi 2 yıllık anlaşmayı hemen imzaladı. ” Yamaha ile yeni bir anlaşma yapması Rossi için iyi çünkü başka bir çaresi yok” diye Katar’da Lorenzo söylemde bulundu.

Rossi ise ”Ducati’ye imza atmak için büyük toplara(Big Balls) ihtiyacınız olmalı, Lorenzo Yamaha’da kalacaktır.” diyerek Lorenzo’ya cevap verdi. Lorenzo yakın zamanda Ducati’ye gitmeye karar verdi ve güçlü bir motivasyonla yeni mücadeleyi seçti.

Lorenzo sürekli olarak içinde bulunduğu duruma rağmen sürmeye devam etti. Birçok iyi sonucuna rağmen Yamaha’nın favorisi değildi, ancak bu durumu Lorenzo hiçbir kızgınlıkla karşılamadı. Jerez’de ”Yamaha’ya geldiğim zaman, daha bir sürü kanıtlayacağı şeyi olan bir sürücüydüm. Bunun yerine onlar bana Rossi’nin kullandığı aynı malzemeleri verdiler ve onlar için kazandım” dedi.

”Bence Yamaha bana kötü bir şekilde davranmadı, ne ben başladığımda ne yolun yarısında ne de sonunda. Her zaman doğru düşündükleri şeyi yapıyorlardı ve ben her zaman iyi parçalara, ve iyi motorlara sahip oldum. Ve dediğim gibi Yamaha’ya minnettarım çünkü onlarsız asla üç kez dünya şampiyonu olamazdım.”

Gerçek şu ki her zaman Rossi ile karşılaştırılma konusu oldu. En iyi sonuçlar Lorenzo’nun tarafında oldu. Garajı paylaştıkları iki dönem boyunca sonuçların toplamı Lorenzo için daha iyiydi , Rossi’nin 26 galibiyetine karşı 34 galibiyet elde etti, şampiyonlukları ise eşitti. Rossi 2008-2009’da Lorenzo ise 2010 ve 2015 sezonlarında takım arkadaşına karşı şampiyon oldu.

Şimdi ise yeni bir meydan okuma ile beraber Lorenzo’ya, Ducati’de en büyük zorluğa ve kariyerindeki en büyük baskıyla mı karşı karşıya kalacağı sorulduğunda ise;

”Ben 15 yaşında iken de baskı vardı, herhangi bir sonuca ulaşamadığımda ya da ulaştığımda da vardı, sonuçlar her yönden geleceğime bağlı. Şimdi Ducati’ye geçtim ve bu motivasyon meselesiyle daha önce Casey Stoner’ın yapmış olduğunu bir kez daha yapmaya çalışıp tarih yazmaya çalışacağım.” diye konuştu.

2017 MotoGP sezonu 26 Mart’ta Katar GP’si ile başlayacak.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz