2016’da tartışmasız bir şekilde baskın olan takım Mercedes’ti. Turbo çağına geçilen 2014’den beri ‘Gümüş Oklar’ın’ baskınlığı zaten görmeye alışkın olduğumuz bir durum, ancak bir pilotun performansı için asıl ölçüt takım arkadaşına karşı yaptıklarıdır. Bu yazıda pilotların başa baş mücadelelerini ve kimin ne kadar baskın olduğunu inceleyeceğiz.

Mercedes – Nico Rosberg 385, Lewis Hamilton 380

Sıkı geçen şampiyonluk mücadelesine yakışır bir şekilde en yakın kafa kafaya mücadele 2016 dünya şampiyonu Nico Rosberg ve takım arkadaşı Lewis Hamilton arasında yaşandı. Ve Nico Rosberg, son 2 sezonda mağlup olduğu Hamilton’a karşı sezon sonunda gülen taraf oldu.

Bugüne kadar momentum değişikliklerinin yaşandığı ve şampiyonun son yarışlarda belirlendiği sezonlar izledik, ancak bunların hiçbiri 2016’daki şampiyonluk mücadelesinde olan kadar belirgin değildi. Sezon başlangıcında Nico Rosberg adeta bir süpernovaya dönüşmüş ve ilk 4 yarışı kazanmıştı. Hamilton’la çarpışmış olmasalar Rosberg’in galibiyet serisini 5’e çıkarması işten bile değildi. Sonra bir anda Hamilton ortaya çıktı ve Rosberg’e Kara Temmuz’u yaşatarak şampiyona liderliğini eline geçirdi.

Sezon arasında Hamilton kaplanlarla, kızlarla gününü gün ederken yetiştirdiği organik meyve ve sebzelerle kuvvet depolayan Rosberg, bir anda 3’lü salto atarak şampiyona liderliğini eline geçirdi ve Hamilton’ın motor patlattığı Malezya GP’siyle, Japonya GP’sinde zirvedeki farkı attırdı. Bundan sonra vahşi bir kaplan gibi saldıran Hamilton’a karşı sakin bir şivava edasıyla şampiyonluğu savunan Rosberg, nihayetinde 18 yıllık arkadaşını ilk kez mağlup ederek dünya şampiyonu oldu ve Hollywood’a göz kırptı.

Genel bir değerlendirme yapacak olursak, sezon boyunca sıralama turlarında ve yarış sonuçlarında daha önde olan Hamilton’ın kötü startları ve dayanıklılık sorunları yüzünden şampiyonluğu kaybettiğini söyleyebiliriz.

 KAFA KAFAYA  Nico Rosberg  Lewis Hamilton
Kazanılan Puan 385 380
Yarış Sonuçları 9 10
Sıralama Turları 9 12
İlk 10’da Geçirilen Tur 1189 1158
En İyi Sonuç 1. (9 Kez) 1. (10 Kez)

 

Red Bull – Daniel Ricciardo 220, Max Verstappen 191

Kabus dolu bir 2015’in ardından 2016, Red Bull’un göz doldurduğu ve tekrar yarış galibiyeti kazandığı bir sezon oldu. Fotoğrafta görmüş olduğumuz iki isimse ilk kez İspanya GP’sinde birlikte yarışmaya başladılar ve İspanya GP’sinde stratejiyle ilk raundu kazanan Verstappen oldu.

Red Bull’a İspanya GP’sinden önce Kvyat ile yer değiştirerek geçen Max için daha iyi bir başlangıç olamazdı. Daha ilk yarışta içtiği Red Bull’un etkisiyle kanatlanan Hollandalı tarihte en genç yarış kazanan pilot oldu. Ricciardo kendisine gelene kadar birkaç yarışta daha iyi performans sergileyen Verstappen, sezonun ilerleyen bölümlerinde Avustralyalı’ya geçilmekten kurtulamadı. Sezon sonunda da aynı dönemde yarışan iki Red Bull pilotundan daha çok puan toplayan da Ricciardo oldu. Ancak, her iki Red Bull pilotunun önümüzdeki sezonlarda takım içi rekabetinde neler yapabileceği muallakta. Tabii bir de Red Bull ve Helmut Marko faktörünü hesaba katmak gerekiyor. Bu sezon İspanya, Malezya ve Abu Dhabi’de Max’e uygulanan daha mantıklı stratejilerin açıklamasını büyük bir merakla bekliyoruz. Yeni Multi 21’ler kapıda bekliyor olabilir. Hem Mark Webber ne demişti İspanya GP’sinden sonra, “Red Bull rekorları sever.”

 KAFA KAFAYA  Daniel Ricciardo  Max Verstappen
Kazanılan Puan 220 191
Yarış Sonuçları 8 7
Sıralama Turları 11 6
İlk 10’da Geçirilen Tur 1181 1028
En İyi Sonuç 1. 1.

 

Ferrari – Sebastian Vettel 212, Kimi Raikkonen 186

Bu sezon Ferrari için tam bir kabustu ve sezona galibiyet parolası ile başlayan İtalyan takım sezonu Red Bull’un da gerisinde 3. sırada tamamladı. Sebastian Vettel de takımına nazire edercesine 2008 Toro Rosso döneminden sonraki en kötü sezonunu geçirdi.

Sezonun başından itibaren dağınık bir görüntü çizen Vettel, Ferrari’deki baskının da artmasıyla beraber İtalya GP’sinden sonra tamamen dağıldı. Öyle ki Alman pilot en iyi olduğu sıralama turlarında, sıralama turları zayıf karnı olan Kimi Raikkonen’in gerisinde kaldı. Kimi Raikkonen ise 2 yılın ardından Ferrari aracında istediği dengeyi yakalamış göründü ve 2016’da önceki sezonlara oranla daha rekabetçi bir sezon geçirdi. Genel olarak kıyaslama yapacak olursak sıralama turları ve ilk 10’da geçirilen turlarda Kimi Raikkonen’in bir adım önde olduğunu, ancak Fin pilotun takım arkadaşının yarışlardaki ezici üstünlüğüne engel olamayarak bir sezonu daha takım arkadaşının gerisinde noktalamak zorunda kaldığını görüyoruz.

Vettel ve Raikkonen arasındaki mücadelenin önümüzdeki sezon nasıl sonuçlanacağı herkesin merak ettiği bir soru. Acaba, Vettel kış arasından rahatlamış bir şekilde geri dönüp işe kaldığı yerden devam mı edecek, yoksa Kimi Raikkonen performansını arttırıp takım arkadaşını geride bırakabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

 KAFA KAFAYA Sebastian Vettel  Kimi Raikkonen
Kazanılan Puan 212 186
Yarış Sonuçları 10 3
Sıralama Turları 10 11
İlk 10’da Geçirilen Tur 973 1022
En İyi Sonuç 2. (3 Kez) 2. (2 Kez)

 

Force İndia – Sergio Perez 101, Nico Hulkenberg 72

Bu ikili 2016’da Force İndia’ya tarihteki en iyi sonucu getirdi. İkili arasında kıyaslama yapınca puan olarak Sergio Perez’in kesin bir şekilde üstün geldiğini söyleyebiliriz. Ancak, bunlar dışında Meksikalı birkaç detayda da bir zamanlar gridin yıldızlarından biri olacağı düşünülen Hulkenberg’i geride bırakmayı başardı.

Sezon boyunca ilk 10’da daha fazla zaman geçiren ve lastiklere iyi davranmasını sağlayan yumuşak sürüş stilini piste en etkili şekilde yansıtan Perez 2 podyum elde ederken, Nico Hulkenberg 6. sezonunu da podyumsuz tamamladı. Ancak, Hulkenberg sıralama turlarında takım arkadaşını yine mağlup etmeyi başardı ve Avusturya GP’sinde şaşırtıcı bir şekilde ilk çizgiden start almayı başardı. Ne yazık ki F1’de puanlar Pazar günü dağıtılıyor ve bu da Perez’in Hulkenberg’i açık bir şekilde mağlup ettiğini bizlere gösteriyor.

2017’de iki pilotun yolları ayrılıyor ve bu muhtemelen Hulkenberg ve Perez için yaptığımız son karşılaştırmaydı. Önümüzdeki sezon hangisinin daha iyi bir karar verdiğini hep birlikte göreceğiz. Renault’ya geçen Hulkenberg mi yoksa Force İndia’da kalan Perez mi?

 KAFA KAFAYA Sergio Perez Nico Hulkenberg
Kazanılan Puan 101 72
Yarış Sonuçları 9 8
Sıralama Turları 9 12
İlk 10’da Geçirilen Tur 901 755
En İyi Sonuç 3. (2 Kez) 4.

 

Williams – Valtteri Bottas 85, Felipe Massa 53

Felipe Massa sezon sonunda F1’e duygusal bir şekilde veda ederken, son sezonunda Williams’daki takım arkadaşına karşı büyük bir mağlubiyet yaşadığını söylemekte fayda var.

Bütün istatistiklerde Bottas’ın önde olduğu görülüyor ve özellikle sıralama turlarındaki fark devasa. Fin pilot Massa’yı 17-4 mağlup etti ve bu sezon takıma tek podyumu kazandırdı. Pazar günleri Bottas’ın sadece gölgesinde kalabilen Massa’nın bu sezon elde ettiği en iyi sonuçsa 5.’lik. Eh ne desek, Massa için emeklilik vakti gerçekten gelmiş. Ancak, Nico Rosberg’den boşalan koltuk sonrası hareketlenen pilot pazarı denkleminde geri dönüşü mümkün görünüyor.

 KAFA KAFAYA Valtteri Bottas Felipe Massa
Kazanılan Puan 85 53
Yarış Sonuçları 9 7
Sıralama Turları 17 4
İlk 10’da Geçirilen Tur 843 786
En İyi Sonuç 3. 5. (2 Kez)

McLaren-Honda – Fernando Alonso 54, Jenson Button 21

Genellikle yarıştığı takım arkadaşlarını mağlup etmesiyle bilinen ve bunu demeçlerine de yansıtan Alonso, bir kez daha bir sezonu takım arkadaşını mağlup ederek geçirdi.

İspanyol pilot, sezon boyunca güçsüz aracıyla birçok kez sıralama turlarının son seansına kalmayı başardı ve yarış startlarında elde ettiği pozisyonlarla göz doldurdu. Jenson Button ise sezon ortasında emekliye ayrılacağını açıkladıktan sonra gözle görülür bir düşüş yaşadı ve kariyerindeki en büyük mağlubiyetlerden birini yaşadı Alonso’ya karşı. İngiliz pilotun sıralama turlarında yavaş kaldığı bilinen bir durum olsa da 15’e 5’lik bir mağlubiyet gerçekten de acı verici olmalı. Sözü fazla uzatmadan tabloyu verelim ve iki pilotu kıyaslayalım.

 KAFA KAFAYA Fernando Alonso Jenson Button
Kazanılan Puan 54 21
Yarış Sonuçları 7 5
Sıralama Turları 15 5
İlk 10’da Geçirilen Tur 653 383
En İyi Sonuç 5. (2 Kez) 6.

 

Toro Rosso – Carlos Sainz 42, Daniil Kvyat 4

2016 hem Kvyat hem Sainz için hayal kırıklıklarıyla geçen bir sezon oldu. Kvyat aldığı kötü sonuçlar sonrası Toro Rosso’ya düşürülürken, Sainz da takım arkadaşı Max Verstappen’in kendisine karşı kesin bir üstünlüğü olmamasına rağmen Hollandalı’nın Red Bull’a geçişini seyretmek zorunda kaldı. Bunların üzerine bir de 2015 Ferrari motorunun yavaş kalması iki pilotun da sezonun ikinci yarısında ıstıraplı yarışlar geçirmesine neden oldu.

Toro Rosso’daki takım içi mücadelesi için söylenebilecek tek söz Sainz’in amiyane tabirle Kvyat’ı denize döktüğü. İspanyol’un 42 puanına karşılık Kvyat sadece 4 puan toplayabildi ve sıralama turlarında takım arkadaşına 11-6 gibi net bir sonuçla mağlup oldu. Rus pilot da zaten 2016’nın kendisi için çok kötü bir sezon olduğunu belirtti. Ancak, bu kötü sonuçlara rağmen Red Bull genelde alışık olmadığımız bir şekilde Kvyat’a ikinci bir şans verdi ve Kvyat böylece önümüzdeki sezon Carlos Sainz’la Toro Rosso’da birlikte yarışacak. Tabii bu kötü form grafiği devam ederse Red Bull’un ne kadar dayanabileceği bir muamma.

 KAFA KAFAYA Carlos Sainz Daniil Kvyat
Kazanılan Puan 42 4
Yarış Sonuçları 9 2
Sıralama Turları 11 6
İlk 10’da Geçirilen Tur 602 237
En İyi Sonuç 6. (2 Kez) 6.

Haas – Romain Grosjean 29, Esteban Gutierrez 0

Ferrari’nin desteğini alarak spora mantıklı bir hareketle giriş yapan Haas’taki takım içi mücadele tamamen tek taraflıydı ve Grosjean takım arkadaşı Gutierrez’i puan anlamında tam anlamıyla sürklase etti.

Grosjean, sezon açılışında sürpriz bir 6.’lıkla sezona psikolojik üstünlüğü eline geçirerek başladı ve sezonun ilerleyen dönemlerinde takımına puanlar kazandırmaya devam etti. Gutierrez ise sezon boyunca puan alamayan 4 pilottan sadece biriydi. Meksikalı, yarış sonuçlarında takım arkadaşını 7-6 mağlup etse de bunların tamamı 10. sıranın gerisinde gerçekleşen detaylardı. Sıralama turlarındaysa Grosjean 12’ye 9 üstün olan taraftı. Hal böyle olunca Haas önümüzdeki sezon Gutierrez yerine Kevin Magnussen’le yarışmaya karar verdi ve Gutierrez bir kez daha gridin dışında kalmış oldu. Önümüzdeki sezonsa Grosjean ve K-Mag arasında daha çetin bir mücadele gerçekleşmesini ümit ediyoruz.

 KAFA KAFAYA Romain Grosjean Esteban Gutierrez
Kazanılan Puan 29 0
Yarış Sonuçları 6 7
Sıralama Turları 12 9
İlk 10’da Geçirilen Tur 320 134
En İyi Sonuç 5. 11. (5 Kez)

 

Renault – Kevin Magnussen 7, Jolyon Palmer 1

Sezon içerisinde gelgitlerin yaşandığı bir mücadele daha var karşımızda. Kevin Magnussen Japonya GP’sine gelene kadar Palmer’a karşı çok büyük üstünlük kurmuştu. Ancak, Malezya’da ilk puanlarını elde etmenin de verdiği güvenle Palmer son yarışlarda gardını biraz daha yükselterek takım arkadaşının baskınlığını kırmayı başardı.

Genel resme baktığımız zaman, Danimarkalı’nın yine de üstün olduğu taraf aşikar. Puan, sıralama turu sonuçları ve ilk 10’da geçirilen turlarda Kevin Magnussen önde olan taraf. Ancak, Renault Palmer’ın sezon sonundaki performansına güvenerek ona bir şans daha verdi ve Magnussen de Haas’a geçmeye karar verdi. Önümüzdeki sezon her iki pilotun da yeni takım arkadaşlarına karşı nasıl sonuçlar alacaklarını merakla bekliyoruz.

 KAFA KAFAYA Kevin Magnussen Jolyon Palmer
Kazanılan Puan 7 1
Yarış Sonuçları 6 6
Sıralama Turları 11 8
İlk 10’da Geçirilen Tur 116 80
En İyi Sonuç 7. 10.

Sauber-Ferrari – Felipe Nasr 2, Marcus Ericsson 0

2016 Sauber için sancılı geçen sezonlardan biriydi. İsviçre merkezli takım uzun dönem puan kazanamadı ta ki Brezilya GP’sine kadar. Felipe Nasr’in evinde kazandığı 2 puan Sauber’i Manor’un önüne taşıdı ve maddi anlamda sıkıntılar yaşayan takım için 10 milyon euroluk bir getiri sağladı. Ancak, bu başarılı sonuç ne yazık ki Brezilyalı’nın gridde kalmasına yetmedi.

2015’in ikinci yarısıyla birlikte takım içi mücadelede üstünlüğü eline geçiren Ericsson, bu sezon da baskın olan taraftı. İsveçli pilotun sıralama turları, yarış sonuçlarındaki üstünlüğü dikkat çekerken, ilk 10’da daha fazla zaman geçiren ve puanı kazanan Nasr oldu. Ancak, F1 acımasız bir spor ve Ericsson takımda kalmaya devam ederken, kişisel sponsoru Banco do Brasil’in desteğinden eksik kalan Felipe Nasr şu an için koltuğa muhtaç durumda.

 KAFA KAFAYA Felipe Nasr Marcus Ericsson
Kazanılan Puan 2 0
Yarış Sonuçları 4 9
Sıralama Turları 7 13
İlk 10’da Geçirilen Tur 100 43
En İyi Sonuç 9. 11.

Manor – Pascal Wehrlein 0, Esteban Ocon 0

Manor, sezon ortasında Rio Haryanto yerine Esteban Ocon’u koltuğa oturtunca İngiliz ekip Mercedes’in pilot takımı haline geldi ve Mercedes’in iki genç pilotu beraber yarıştıkları dönemde birbirlerine karşı kesin bir üstünlük kuramadılar.

Her iki pilot da takım arkadaşıyken puan kazanma başarısı gösteremedi. Sıralama turlarında bariz bir üstünlüğü olan Wehrlein, yarışlarda kesin bir üstünlüğe sahip olamazken, Ocon Manor’a katıldığı günden sonra 57 turu ilk 10’da geçmeyi başardı. Wehrlein’sa Fransız’a karşı yarıştığı dönemde sadece 16 turu ilk 10’da tamamlayabildi. Önümüzdeki sezon için Ocon Force İndia’yla anlaşırken, Wehrlein için şans kapıyı mı kıracak yoksa Sauber’in yolları mı taştan hep birlikte göreceğiz.

 KAFA KAFAYA Pascal Wehrlein Esteban Ocon
Kazanılan Puan 0 0
Yarış Sonuçları 3 2
Sıralama Turları 7 2
İlk 10’da Geçirilen Tur 42 57
En İyi Sonuç 10. 11.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz