Rosberg 50 Milyon Euro Zararda!

0
Rosberg, Mercedes'ini satan bilge.

Formula 1 dünya şampiyonu olmak çok para kazandırır. Peki ya şampiyon olup lider bir takımla olan sözleşmeyi fesh edip sporu bırakmak? İşte bu da Rosberg’e pahalıya mâl olmuşa benziyor.

Söylentilere göre, Nico Rosberg’in ilk dünya şampiyonluğunu yakaladıktan sonra Formula 1’i bırakmasının kendisine 50 Milyon Euro civarında bir zararı söz konusu.

Dün Fransa’da Canal+’a verdiği röportajda Rosberg de bu konuda şunları söylemişti: “Mercedes’le devam etmek için altından bir sözleşmem vardı. Ama para benim kararımı etkilemedi. Para gerçekten aklımda değildi. Tabii ki ayrıcalıklı bir pozisyonda olduğumu biliyorum ve çalışmalarım sayesinde çok para kazanabildim.”

İronik bir şekilde, bu yaz Rosberg’in aile dostu ve eski Formula 1 pilotu Gerhard Berger, pilotun Mercedes’le olan görüşmelerini yürütmüş ve Rosberg’in Mercedes’ten koparabileceği en iyi anlaşmayı koparmasına yardımcı olmuştu. Bir noktada anlaşma çıkmaza girmiş ve bu yüzden ertelenmiş olsa da, nihayetinde imzalandı ve Rosberg, Mercedes’le olan birlikteliğini uzattı.

O günlerde Kolner Express, Rosberg’in Mercedes’ten aldığı ücretin yıllık 18 Milyon Euro’dan 25 Milyon Euro’ya çıktığını söylemiş ve buna performans bonuslarının dahil olmadığıni eklemişti. Bu da Rosberg’in Mercedes’le yarışmayacağı iki yıl için ekstra kazançlar, primler, promosyonlar ve reklam gelirleri hariç olarak 50 Milyon Euro’luk geliri kaybettiği anlamına geliyor.

Rosberg para ile ilgili sözlerine noktayı şöyle koydu: “Kontratımda yazan paranın miktarını biliyorum ancak bu (miktar) beni gelecekte daha mutlu etmeyecekti, orası kesin.”

Öte yandan, Formula 1 tarihinin 33. şampiyonu olan Rosberg, spora geri dönmeyeceğine emin olduğunu söyledi ve bu spordaki görevinin tamamladığını belirtti.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz