Renault Gridin En Güçlü Motorunu Yapacak

0

Cyril Abiteboul, 2016 sezonuyla birlikte yaralarını sarmaya başlayan Renault’un 2018 itibariyle Formula 1’deki en iyi motora sahip olmayı hedeflediğini söyledi.

Dayanıklılık problemlerinin ve vasat bir motorun mahvettiği 2015 sezonundan sonra Renault hayal kırıklığı yaşamış, hatta uzun süredir motor tedarik ettiği Red Bull ile ipler kopma noktasına gelmişti. Red Bull, Renault’nun yeterince iyi motorlar üretememesini başarısızlığının en büyük sebebi olarak görmüş ve Fransız üreticiyie ültimatom vermişti. Ne var ki, bir yılda kuralların esnemesinin de yardımıyla Renault ileriye doğru sağlam adımlar attı ve motorunu geliştirdi. Bu sezon Red Bull’un kaydettiği bir pole pozisyonu, bir zafer ve 15 podyum bunu ispatlar nitelikte.

Daha da önemlisi, Renault tüm bunları yaparken adeta mükemmel bir dayanıklılık sergiledi. Bu esnada rakipleri, hatta 1.6 litre V6 turbo çağını domine etmiş Mercedes bile, sorunlar yaşadı.

Cyril Abiteboul, konu hakkında Paris’te özel bir Renault etkinliğinde şunları söyledi:

“En büyük başarımız, motor tarafındaki ilerlememizdi. Performans ve dayanıklılığın vasat olduğu bir durumdan sahadaki en dayanıklı üniteye sahip olduğumuz duruma geldik. Henüz en çok güce sahip olan (motor) biz değiliz ancak paketimizi geliştirmek ve 2018 kadar erken bir zamanda en iyi motoru üretmek için bir çok kayda değer adım planladık.”

Renault takım patronu Frederic Vasseur, geçen ay Fransız firmanın %100 yeni bir güç ünitesi üzerinde çalıştığını söylemişti.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz