James Key 2017 Kural Değişikliklerinin Çok Büyük Olduğunu Söyledi

1

Toro Rosso’nun baş tasarımcısı James Key’e göre Formula 1 son yirmi yılın en büyük kural değişikliklerine girmek üzere.

Gelecek yıl sporun kuralları büyük oranda değişiyor ve takımları büyük bir kumar bekliyor. Daha geniş bir şasi, daha geniş lastikler, daha farklı ön ve arka kanatlarla birlikte araçların hem hızlı olması hem de agresif görünmesi amaçlanıyor.

Red Bull’la gelecek sezon daha yakın ilişkiler kurup 2018 aracında daha büyük ortaklık kurmayı planlayan Toro Rosso’nun tasarımcısı James Key, konu hakkında açıklamalarda bulundu:

“Kocaman bir değişim. Şasi, süspansiyon ve lastik açısından bakarsak neredeyse 19 yıldır Formula 1’de gördüğüm en büyük değişim. Şasi açısından, son yirmi yılın en büyük değişim. Hatta 2009’dan bile büyük, 2014’ten kesinlikle daha büyük bir değişiklik.”

James Kay öte yandan, Toro Rosso’nun 2017 sezonunun çalışmalarına 2015 Eylülünde başladığını söyledi.

“İlk olarak yapmanız gereken inanılmaz boyutta bir araştırma var. Deneyip bir aracı bu kurallarla neyin uyumlu yapacağını gerçekten bir tecrübe sahibi olmadan anlamasınız.  Çünkü uzun bir zamandır sadece sanal dünyada çalışabliyoruz.”

“İkinci olarak, uzun zaman boyunca sanal dünyada kalmış bütün bu çalışmalarla bir sezon geçirdikten sonra kış testleri için piste çıkarsınız. Çekincelerimizle birlikte 2017 projesine 2016 Eylül ayında başladık yani şimdiye kadar 14 ay oldu.”

1 Yorum

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz