Bottas Daha İyi Bir Sezon İçi Gelişimi İstiyor

0

Williams sürücüsü Valtteri Bottas, Williams’ın sezon içinde geliştirme yarışında geride kalmasının takımın beşinciliğinin sebebi olduğunu söyledi.

Williams, turbo motorlara geçildiği 2014 sezonuyla beraber 2015 sezonunu da Mercedes motorunun da desteğiyle en iyi üçüncü takım olarak tamamlamıştı. Bu yıla da en iyi üçüncü takım olarak başlayan ekip, yıl sonuna doğru geride kalmasıyla birlikte sezonu ancak beşinci bitirebildi.

Takımın bu yılki tek podyumunu kaydeden Bottas’a göre, Avrupa sezonundan sonra güncelleme yarışında Williams’ın güçsüz kalmasıyla Force India farkı hızlıca kapatıp öne geçti.

“Sezon ortası gibiydi. Avrupa sezonunda, Avrupa sezonunun sonunda, güncellemelerin şimdikine kıyasla kötü olmayan sıraları bize getirebileceğini ummuştuk. Ama sonra birkaç büyük güncelleme o kadar iyi olmadı.”

“Bu problemleri çözmeye başlarsanız, bu zaman alır. Aynı zamanda gelecek yılın araç gelişiminden de zaman çalar. Sonra takım gelecek yılın aracına odaklanmaya karar verdi ve bu dönüm noktasıydı.”

Gelecek yıl sezon için gelişimin kural değişiklikleri olması sebebiyle kritik olması bekleniyor. Takımların kuralları farklı yorumlayıp sonra birbirilerine yaklaşmaya başlamaları kuvvetle muhtemel. Bottas da bu konuda şöyle konuştu:

“Kesinlikle bir şeyler değişmek zorunda. Güncellemeler konusunda, bir şeyleri nasıl ölçtüğümüz konusunda bazı şeylerin yanlış gittiğini anlıyoruz. Teoride daha iyi olmalılardı ama olmadılar, ki bu önceki birkaç yılda böyle değildi.”

“Yani bir şeyler doğru çalışmadı ve kesinlikle bu geliştirilecek büyük bir şey. Özellikle gelecek yıl araçlar yeni olduğunda herkesin gelişim yüzdesi büyük olacak. Bence gelecek yıl, ilk yarıştan sonra yarışa kadar kocaman bir gelişim olacak ve eğer siz diğerlerinden daha az gelişirseniz o zaman işler zor olacaktır.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz