F1’de yarışan her pilotun hedefi er ya da geç bir gün yarış kazanmaktır.

F1’de geçmişten bugüne birçok pilot yarış zaferi kazanırken bu pilotların kimisi şanslıydı ve ilk galibiyetlerini kısa sürede elde ettiler. Ancak, bütün pilotlar daha çaylak sezonlarında galibiyet elde eden Jacques Villeneuve’le Lewis Hamilton kadar şanslı değillerdi ve kariyerlerindeki ilk yarış galibiyetini elde etmek için 100’den fazla yarışa çıkıp büyük bir sabır göstermeleri gerekti. Bu yazıda sizler için F1’de ilk yarış galibiyetini elde etmeden önce en çok bekleyen 6 pilotu listeleyeceğiz.

Mark Webber – 2009 Almanya GP’si 130. Yarış

2009 Almanya GP’si, Mark Webber İlk Yarış Zaferini Elde Ediyor.

F1’in doğrucu Davut’u Mark Webber, F1’de ilk yarış galibiyetini elde etmeden önce en çok bekleyen pilot konumunda. Avustralyalı 2009 Almanya GP’sini kazandığında tam tamına 130. yarışına çıkmıştı.

Mark Webber aslında milenyumun ilk yıllarında göz dolduran pilotlardan biriydi ve F1’e adım attığı ilk yıllarda gridin yavaş takımlarıyla kayda değer başarılar gösterdi. Öyle ki 2002 yılında gridin sonlarında can çekişen Minardi’ye aldığı 2 puanla hayat vermeyi başarmıştı. Minardi’de geçirdiği bu başarılı sezon onu Jaguar’a terfi ettirdi ve burada geçirdiği başarılı 2 sezonun ardından Avustralyalı’nın kariyeri adına önemli bir karar vermesi gerekti ve o, yanlış yolu seçti.

2005 yılında yarışmak için önüne iki seçenek çıkan Webber, Briatore’nin teklifini reddederek Renault’ya oranla geleceğini daha parlak gördüğü Williams’la anlaştı. Alonso 2005 ve 2006’da en genç çifte dünya şampiyonu olurken, Webber’in tek yapabildiği, yakın arkadaşı olan, İspanyol’un şampiyonluklarını Williams’ın kokpitinden izlemekti.

Sancılı geçen Williams yıllarının ardından Webber 2007’yle birlikte Red Bull’a geçiş yaptı ve talih büyük kural değişiklerinin yaşandığı 2009’da Avustralyalı’nın yüzüne güldü. Takım arkadaşı Vettel’in evinde Cumartesi günü kariyerindeki ilk pole pozisyonunu kazanan Webber, Pazar günü de baskın bir yarış geçirdi ve nihayetinde çıktığı 130. yarışta ilk galibiyetini elde etti.

Rubens Barichello – 2000 Almanya GP’si 123. Yarış

2000 Almanya GP’si, Barrichello İlk Yarış Galibiyetini Ağlayarak Kutluyor.

F1’de en çok yarışa katılan pilot olan Rubens Barrichello, bu istatistiğe paralel bir çizgide ilk yarış zaferini de oldukça geç elde etti. Çılgın bir yarış olan 2000 Almanya GP’sinde bakirliğini bozan Brezilyalı podyumda göz yaşlarına engel olamamıştı.

F1’e 1993 yılında adım atan Barrichello uzun yıllar boyunca orta ve arka sıralardaki takımlarda mücadele etmek zorunda kaldı. Ancak, 1999 yılında Stewart’la gösterdiği performansla itibarını arttıran Brezilyalı için yeni durak F1’in zirvesi Ferrari’ydi. 2000’de katıldığı “Kırmızılar’a” ikinci pilot olarak gelmeyi kabul eden Barrichello sezonun ilk yarışlarında bunu doğrularcasına sonuçlar elde etti. Ta ki Schumacher’in kendi evindeki yarışa erken havlu attığı Almanya GP’sine kadar.

Islak zeminde koşulan Almanya GP’sinde sahnede Rubens vardı ve yarışa 18. sıradan başlayan Brezilyalı çılgın bir yarış sonunda ilk galibiyetini elde etti. İlk pitine erken gelen Barrichello, 25. turda piste giren seyircinin yarattığı SC bölümünden yararlandı ve pistte kalmaya devam etti. Yarışın sonlarında artan yağmurla beraber pit dezavantajı da ortadan kalkan Brezilyalı ilk yarış zaferini Hakkinen’in 7.5 saniye önünde elde etti.

Podyum seronomisiyse oldukça duygusaldı ve Barrichello gözyaşlarına engel olamadı. Bu yarış aynı zamanda 1993 Avustralya GP’sinde Senna’nın galibiyetinden sonra ilk kez Brezilya milli marşının duyulduğu yarış oldu.

Jarno Trulli – 2004 Monaco GP’si 119. Yarış

Pole pozisyonundan başladığı yarışta kariyerindeki ilk galibiyetini elde eden Trulli, 2004 Monaco GP

Bir F1 pilotu olmasının dışında ünlü bir şarap üreticisi olan ve F1’deki treniyle ünlenen Trulli de ilk yarış galibiyetini oldukça geç kazanan pilotlardan biri. İlk yarış galibiyetini Ferrari’nin baskın olduğu ve Monaco lanetinin devam ettiği bir sezonda elde eden Trulli, aynı zamanda 2004 yılında Schumacher’in ilk 13 yarışta 13 galibiyet elde etmesini engelleyen pilot olmayı başarmıştı.

Kariyerine İtalyan Minardi’yle başlayan ve 2002 yılına kadar gridin zayıf takımlarında mücadele eden Trulli, 2002 yılında Renault’ya katıldı. Genelde sıralama turlarındaki üstün performansını yarışlara bir türlü yansıtamayan Trulli için işler 2004 Monaco GP’sinde tam da istediği gibi gelişti. Yarışa pole pozisyonunu kazanarak ilk cepten başladı ve Pazar günü tünelde Montoya ve Schumacher arasında zuhur eden kaza sonrası en büyük iki rakibi saf dışı kalan İtalyan, kariyerindeki ilk yarış galibiyetini çıktığı 119. yarışta elde etmiş oldu.

Tabii elde ettiği bu yarış zaferi Briatore’yi tatmin etmemiş olacak ki 2004 Fransa GP’sinin son turunda Barrichello’ya geçildiği dolayısıyla İtalyan patron ile arası bozuldu ve sezon bitmeden takımdan gönderildi. Renault’dan sonra Toyota’ya geçen ve Japon devinin sporu terk edişiyle ayazda kalan Trulli kariyerinin son yıllarını tabir-i caizsse Lotus’da sürünerek geçirmek zorunda kaldı ve daha kaliteli şaraplar üretebilmek adına 2011 sonunda gride veda etti. Günümüzdeyse şarap üretiminin dışında Formula E yarışlarında boy gösteriyor.

Jenson Button – 2006 Macaristan GP’si 113. Yarış

Jenson Button ilk zaferini çıktığı 113. yarışta elde etti, 2006 Macaristan GP

Gride 2000’de Williams’la merhaba diyen Jenson İngiliz’lerin yeni umuduydu, ancak ilk yarış galibiyetini elde etmesi için uzun bir süre beklemesi gerekti. Şampiyon olduktan sonra yağmurdaki sürüşleriyle ünlenen Jenson, henüz şampiyon olmadığı günlerde tam da adına yakışır bir yarış sonunda 2006 Macaristan GP’sini kazanmayı başardı.

Macaristan GP’si hafta sonunda İngiliz pilot için işler aslında hiç de parlak görünmüyordu. Islak zeminde koşulan Macaristan GP’si öncesinde Cumartesi günü düzenlenen sıralama turları sonunda 4. sırayı elde Button aldığı 10 sıra grid cezası yüzünden yarışa 14. sıradan başladı. Yarış ise oldukça olaylıydı ve birçok pilot yarış dışı kaldı. Favorilerden ilk olarak Kimi Raikkonen, yarışın 26. turunda Liuzzi ile çarpışarak hayallerine veda etti. Button ise pist kurumaya başladığı dönemde yaşanan SC periyodundan yararlanarak 2. sıraya kadar yükseldi ve yarışın bitimine 20 tur kala Renault pitinde Alonso’nun sağ arka lastiğinin düzgün bir şekilde takılamaması sonucu yarış dışı kalışıyla liderliği ele geçirdi. Geri kalan 18 turda oldukça rahat süren Jenson 30 saniye farkla kariyerindeki ilk galibiyeti elde etti.

Nico Rosberg – 2012 Çin GP’si 111. Yarış

Nico Rosberg, ilk yarış galbiyetini ezeli rakibi Hamilton ve ilk galibiyet için kendisi gibi uzun süre bekleyen Button’ın önünde kazanıyor, 2012 Çin GP

2 hafta önce Abu Dhabi’de 33. farklı dünya şampiyonu olan ve yaklaşık 10 gün önce emeklilik kararını açıklayan Nico Rosberg de ilk galibiyeti için oldukça uzun süre bekleyen bir başka pilottu.

F1’e adım attığı Williams’la 4 ıstıraplı sezon geçiren Rosberg, 2010’a gelinirken hedef büyüterek Mercedes’le anlaşmış ve F1’de en son takım arkadaşı olmak istenecek pilotlardan biri olan Schumacher’le mücade ettiği 2 yılda da 7 dünya şampiyonu pilotu mağlup etmeyi başarmıştı. Ancak, Nico’nun galibiyet hasreti bu iki sezonda da dinmedi. Elbette sabreden derviş muradına erdi ve ilk 7 yarışta 7 farklı pilotun yarış kazandığı sansasyonel 2012 sezonunun 3. durağında talih 2016 şampiyonunun yüzüne güldü. Nico, Çin’de hava ve pist sıcaklığının soğuk olmasının da yardımıyla Mercedes’iyle kariyerindeki ilk pole pozisyonu ve ilk yarış zaferini elde etti.

Bu pole pozisyonu ve yarış galibiyetini niceleri takip etti ve Nico Rosberg, 2016’da dünya şampiyonu olarak motor sporları kariyerini sonlandırdı.

Giancarlo Fisichella – 2003 Brezilya GP’si 110. Yarış

Kimi Raikkonen Brezilya GP Zafer Kupasını Fisichella'ya takdim ediyor San Marino, 2003
Kimi Raikkonen Brezilya GP Zafer Kupasını Fisichella’ya takdim ediyor San Marino, 2003

Listemizin son sırasındaysa kariyerinin son döneminde Ferrari için yarışarak hayalini gerçekleştiren Giancarlo Fisichella var. F1’e 1997’de Jordan’la giren Fisi ilk yarış galibiyetini eşine nadir rastlanacak bir şekilde kazandı.

2003 Brezilya GP’sinde günümüzde asla yarış düzenlemeyek şartlar altında koşulan yarışta başlangıçta pite giren ve uzun süre pistte kalan Fisichella yarış kırmızı bayraklarla askıya alınıp sonlandırıldığında yarış komiserleri tarafından ikinci ilan edildi. Ancak, San Marino GP’si öncesi Eddie Jordan ve ekibinin itirazları sonucu yarış galibinin Fisichella olduğu tescillendi ve İtalyan pilot San Marino GP’si hafta sonunda Kimi Raikkonen’den kupasını geri aldı. Böylece İtalyan pilot çıktığı 110. yarışta galibiyet hasretine son vermiş oldu.

2003 Brezilya GP’si Detayları ve Son Turda Kazanılan 8 Zafer İçin Tıklayın!

2005 ve 2006 yıllarında Fernando Alonso’nun yanında yarışan Fisichella iki galibiyet daha elde etti. 2009 Belçika GP’sinde Force İndia’ya ilk pol pozisyonunu ve ilk podyumu kazandıran Fisichella bu yarıştan sonra Ferrari’ye geçti ve kariyerini hayalini kurduğu takımda sonlandırdı.

Yazımızı, F1’de ilk zaferini elde etmeden en çok yarışa çıkan sürücüler listesinin ilk 10’unu tamamlayarak noktayalım.

Çıkılan Yarış Sürücü Yarış
7 96. Yarış Mika Häkkinen 1997 Avrupa GP’si
8 95. Yarış Thierry Boutsen 1989 Kanada GP’si
9 91. Yarış Jean Alesi 1995 Kanada GP’si
10 82. Yarış Eddie Irvine 1999 Avustralya GP’si

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz