Wolff Almanya GP’sinin Düşüşü İçin Vettel’i Suçluyor

2

Mercedes patronu Toto Wolff, F1’de son yıllardaki Alman egemenliğinin ülkelerindeki ilgi düşüklüğünün anahtar faktörlerinden biri olduğunu düşünüyor.

Toto Wolff, bu baskınlığın son zamanlarda yaşanan ilgi düşüklüğüne ve Almanya GP’sinin 2017 takviminden düşmesine katkıda bulunduğunu düşünüyor.

Son birkaç yıldır, seyirci sayısının gittikçe azalması ve ticari hak sahipleriyle pist yönetimi arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden Almanya GP’si tehlike altındaydı.

2015 yılında yarışı düzenlemek için gerekli parayı karşılayamayan Nurburgring’deki yarış iptal edilmiş ve Hockenheim’da maddi yetersizlikler yüzünden 2015 Almanya GP’sini üzerine alamamıştı.

Gelecek sene takvimde bir Almanya GP’si yok ve 2018’den itibaren takvime katılan Fransa GP’sinin Almanya GP’si belirsizliğinin yerine geçeceği düşünülüyor.

Wolff Almanya’daki ilgi eksikliği karşısında şaşkın durumda, ancak son yıllarda Michael Schumacher ve Sebastian Vettel baskınlıkları ve ek olarak Mercedes egemenliğinin sporu ülkelerinde daha az ilgi çekici hale getirdiğine inanıyor.

“Spora ilginin niçin azaldığını bilmiyorum, ancak Sebastian Vettel ve Michael Schumacher’in baskın oldukları yıllarda bir kalıntı bıraktıları ve  Almanlar’ın her şeyi kazandıklarına dair bir teorim var.” diyen Wolff ekledi: “Bu bir döngü içerisine giriyor. Şimdi futbol gibi spor dalları büyük ilgi çekiyor, ama ileride başka bir sürücünün şampiyonluk kazanmasıyla bu tekrar değişebilir.”

“Bir Alman GP’sine sahip olmak tarihin bir parçası ve Mercedes olarak fabrikamızın yakınlarındaki ve birçok Alman taraftarın önündeki bir yarışa çıkmak bizim için çok önemli.”

“Birkaç yıl önce yarış olmayacağı dönemde, biz(Mercedes) ekonomik ve pazarlama anlamında maddi destek önerisinde bulunduk, ancak kabul edilmedi. Ve gelecek sezon yarış olmayacak, bu hala ticari hak sahiplerinin elinde.”

2017 F1 takvimi Almanya GP’sinin düşmesi dışında başka bir değişiklik içermezken, 2018’den itibaren 5 yıllık bir anlaşmaya Fransa GP’sinin döneceği açıklandı.

2 YORUMLAR

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz