Pirelli: 2018 Lastikleri 2017 Lastiklerinden Farklı Olacak

0
Sebastian Vettel, Pirelli için lastik testlerinde.

Mario Isola’nın açıklamasına göre Pirelli’nin 2018 lastikleri, 2017’den daha farklı olacak.

Ön taraf için 60 mm, arka taraf için 80 mm daha geniş lastiklerle birlikte, Pirelli’ye kuralların adeta baştan yazıldığı gelecek sezon için lastikleri büyük ölçüde değiştirme görevi verilmişti.

Lastikleri test edecek 2017 araçlarından hiçbirisi henüz yola inmediği için Pirelli testleri modifye edilmiş 2015 araçlarıyla birlikte yapmış, teste de Red Bull, Mercedes ve Ferrari’den başka takım katılmamıştı.

Lastik destekçisi Pirelli, testlerde kullanılan araçların, 2017’de olması beklenen downforce seviyesinin %20 daha aşağısında kaldığını söyleyerek, bunun sonuçları da değiştirdiğini belirtti. Pirelli’nin motor sporları direktörü Mario Isola, konu hakkında şöyle konuştu:

“İstikametin iyi olduğunu hissediyorum ve muhtemelen 2018’de yeni bir ürüne sahip olmak için geliştirmeye devam etmemiz gerekiyor. Çünkü gelecek yıl testlerde gerçek araçlar olacak, doğru ürün yolunda bir adım daha atmış olacağız.”

Pirelli, 2017 lastikleri için yapılan son test gününde yaklaşık 100 prototip denedi ve sonuçlardan memnun kaldı. Ancak gelecek yıl, gerçek araçlarla birlikte daha fazla takımın da testlere katılması bekleniyor.

“Eğer test araçlarıyla alınan sonuçlara bakarsanız, gelecek yılın lastikleriyle ilgili iyimseriz. Gelişimden memnunuz ve sonrasında (lastikleri) yeni (downforce) yükleriyle birlikte yeni araçlarda görmeliyiz.”

“Sadece lastikleri boyutu büyümedi, bütün lastik baştan tasarlandı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz