Paul Ricard Pistinin Şekli Belli Oldu

2

2018 yılında Formula 1 Fransa GP’sine ev sahipliği yapacak Paul Ricard’ın pistin hangi düzenini kullanacağı belli oldu.

Bölgesel yönetim tarafından desteklenen Paul Ricard, FOM ile 5 yıllık sözleşme imzalamış ve bunun ardından 10 yıllık aradan sonra Fransa GP’sinin takvime döneceği kesinleşmişti. Zaten test pisti olarak da bolca kullanılan pistin bir çok farklı versyionu olduğundan hangisinin kullanılacağı soru işaretiydi. Bugün Paul Ricard pist yöneticisi Stephane Clair yaptığı açıklamayla pistin hangi versiyonunun kullanılacağını netleştirdi.

Pistin 5.861 kilometrelik versiyonu kullanılacak. Arka tarafta kalan Mistral düzlüğünde kuzey şikanı kullanılarak düzlük ikiye ayrılmış olacak. Pistin diğer taraflarındaysa olabilecek en uzun şekilde pisti kullanmak için hızlı viraların olduğu düzen tercih edilecek.

2017 yılı boyunca pisti hem Formula 1 yarışlarına hem de destek serilerine hazırlamak için hummalı bir çalışma başlayacak. Yeni tribünler getirilecek ve pistte ufak düzeltmeler gerçekleştirilecek.

2018 yılından itibaren, pist bu şekilde Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapacak.

Paul Ricard’ın Toulon ve Marsilya gibi merkezi havalimanlarından sadece bir saat uzakta olduğuna dikkat çeken yöneticiler, var olan 75.000 kişilik kapasitenin Formula 1’le birlikte çok daha üzerine çıkılacağını umuyor.

Ülkelerinde uzun bir aradan sonra ilk defa Formula 1 yarışı düzenlenecek Fransızların da yarışlara yoğun ilgi göstermesi bekleniyor.

2 YORUMLAR

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz