Vettel: Red Bull’u Mağlup Etmiş Olmalıydık

0

Sebastian Vettel, daha güçlü bir pakete sahip olduğu için takımı Ferrari’nin, Red Bull’u 2016 markalar klasmanında mağlup edip ikinci olmuş olması gerektiğini söyledi.

Red Bull, sezon arasından hemen önce Ferrari’nin önüne geçerek ikinci yaırda Mercedes’in en yakın rakibi olarak ortaya çıktı. Son dokuz yarışta, Red Bull biri zafer olmak üzere sekiz podyum kaydederken Ferrari sadece iki podyum alabildi. Sezon sonunda iki takım arasında 70 puanlık bir fark oluştu.

Ferrari ayarlar, strateji ve lastik ısıları gibi problemlerle sezon boyunca uğraşırken, sezon boyunca paketinden tam olarak faydalanmayı beceremedi. Vettel de Ferrari’nin sezon boyunca daha iyi bir araca sahip olduğuna ikna olmuş durumda.

“Bu yıl iniş çıkışlı oldu. Umduğumuz kadar iyi değildi ve çok daha iyi olabilirdi. Puan bakımından, senenin başında yeteri kadar puan elde etmeyi başaramadık. Sonlara doğru kendimizi Red Bull’la zorlu bir savaşın içinde bulduk. Ancak genel tabloda biz daha güçlü bir pakete sahiptik ve takımlar klasmanında ikinci bitirmiş olmalıydık.”

Sezon ortalarında James Allison ailevi sebeplerden ötürü İngiltere’ye yerleşmek zorunda kalınca Ferrari’den ayrılmış, motor departmanından sorumlu Mattia Binotto görevi devralmıştı. Bu değişimler de takım içinde bir tür düzensizliğe yol açmıştı. Ancak Vettel, gelecek hakkında emin olmaya devam ediyor.

“Arka planda bir çok şey yaşandı ve bu bizi ve takımı gelecek yıl için daha güçlü yapmalı.”

Vettel’in takım arkadaşı Kimi Raikkonen, Ferrari’nin sorunlarının birçoğunu anladığını ve bunun 2017 için iyiye delalet olduğunu söyledi.

“Daha fazla tutuşa ve hızlı gitmek için daha fazla güce ihtiyacımız var. Kulağa basit geliyor ama ne yazik ki öyle değil. Birçok şeyi anladık ve takımda çalışan şahane insanlarımız var. Yani gelecek seneye bu problemleri çözeceğimize güveniyorum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz