Marchionne: Ferrari Aerodinamiyi Geliştirmeli

0

Ferrari başkanı Marchionne, takımın en büyük zayıflığı hakkında açıklamalar yaptı.

Bu yıl geliştirme savaşında Red Bull’a kaybettikten sonra Ferrari, aerodinamik geliştirme kapasitesindeki “büyük boşluğu” doldurmayı bir öncelik haline getirdi.

Maranello merkezli takım, 2016 yılına yarış galibiyetleri parolasıyla girmişti. Fakat hatalı stratejiler, kötü dayanıklılık ve araç geliştirmedeki yavaşlık sebebiyle takımın Mercedes karşısındaki mücadelesini baltalamıştı. Nihayetinde, sezonun sonlarına doğru Red Bull zirveye yaklaştıkça Ferrari takımlar klasmanında üçüncü sıraya düştü ve sezonu Red Bull’un tam 70 puan gerisinde kapattı.

Ferrari başkanı Sergio Marchionne, takımın bu yılki gelişim eksikliğini en önemli hata olarak gösterirken, takımın 2017 hedeflerine ulaşması için bu boşluğun doldurulması gerektiğini söyledi. Daytona’daki Finali Mondiali etkinliğinde konuşan Marchionne, takımın çözmesi gereken zayıflıklıları hakkında açık sözlüydü:

“Takımın bu sezon yaptığı en önemli teşhis, iki şeyden kaynaklanan farkın açıkça belirlenmesiydi: Birincisi dürüstçe pistteki performans. Daha da önemlisi, diğer takımların gelişme oranı hakkında düşünüyorum. Bence 2016 sezonunun başında, en azından kağıt üstünde, Ferrari’yle boy ölçüşmeyi deneyemeyecek bir Red Bull vardı. Ve sezonun sonuyla birlikte Red Bull etkili bir şekilde geçerli bir rakip haline geldi.”

“Ve bu güç ünitesi tarafından kaynaklanmıyordu, aero ve şasi taraflarında yürütülen işlerden kaynaklanıyordu. Ve bunun Ferrari’nin son yıllardaki stratejik gelişimindeki en önemli boşluk olduğuna dikkat çekiliyor.”

“Bu sorunu çözeceğiz. Bu güç ünitesinin önemli olduğunu göz önüne almadığımızı söylemek anlamına gelmiyor. İki cephede de çalışma devam ediyor. Ama bence 2016 bulgularından fark ettiğimiz en büyük mesele aero geliştirmelerindeki farktı. Ve bence bu farkı yapabildiğimiz kadar çabuk kapatmaya çalışıyoruz.”

2017 için Ferrari yerine Red Bull, Mercedes’in şampiyonluktaki en büyük rakibi olarak görülüyor. Ve Marchionne de önümüzdeki sezonun nasıl gideceği konusunda emin olmanın imkansız olduğunu düşünüyor.

“Bence 2017 sezonu için kehanette bulunmak imkansız. Size garanti edebileceğim tek şey, her taşın altına baktığımız. Ve aynı zamanda, mart ayında Avusturalya’da piste ne çıkacaksa onun rekabetçiliğinin devamlılığı için hayati olan sezon içi gelişimi için de hazırlanıyoruz.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz