Horner Renault’ya Güveniyor

0

Christian Horner, Renault’nun gelecek sene Mercedes’le olan motor farkını yönetilebilir bir miktara indirebileceğine inanıyor.

Red Bull 2010 ve 2013 yılları arasında Renault motoruyla arka arkaya dört şampiyonluk kazandıktan sonra, 2014’te gelen yeni motor kurallarıyla Mercedes Formula 1’in yeni dominant takımı haline geldi. Renault bu esnada farkı yavaş yavaş kapattı. Ancak hala motor, güç olarak üst seviye motorların gerisinde.

Red Bull ve Renault, geçtiğimiz yıl bu zamanlarda medya aracılığıyla yürüttükleri savaştan sonra neredeyse ayrılma noktasına gelmişti ancak TAG Heuer’in araya girmesiyle sorun çözülmüştü. Christian Horner da, geçtiğimiz yıl yaşanan tartışmanın Fransız üreticiyi aradaki farkı kapatmak için teşvik ettiğini söyledi.

“Motor tarafında işler kökten değişti. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız zorluklar, sonrasında olumlu değişim için bir hızlandırıcı oldu. O değişim gerçekleşti ve biz bunun faydasını yıl boyunca gördük. Geliştirme devam ettiği sürece umuyoruz ki bizi 12 ay içinde, V8 devrinde neredeysek oraya getirecek.”

Gelecek yıl gelecek yeni aerodinamik düzenlemelerle, Red Bull zirveye geri dönüş belirtileri gösteriyor. Ne var ki, yeni düzenlemeler araçların daha çok sürtünme üreteceği böylece motor gücünün başarı için önemli olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

“Kuralları değiştirmek işları biraz karıştırıyor. Bence kurallardaki bir değişiklik, bizim için büyük bir fırsat sunuyor. Güçlü bir takımımız, güçlü bir sürücü ikilimiz ve gelecek yıl için güçlü bir mücadele için tüm bileşenlerimiz var. Umuyorum ki Mercedes’in üstünlüğüyle aramızdaki farkı kapatacağız.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz