Alonso: McLaren’den Hamilton Yüzünden Ayrılmadım

0

Fernando Alonso’nun ismi Mercedes’te Hamilton’la takım arkadaşı olacağı yönünde anılmaya başlandı. Ancak, gözler her zamanki gibi ikilinin fırtınalı bir ilişki yaşadığı 2007’ye çevriliyor.

Nico Rosberg’in şampiyon olduktan birkaç gün sonra aldığı şok emeklilik kararıyla, taraftarların büyük bir kısmı Alman’dan boşalan koltuğa Alonso’nun geçmesini istemiş ve Toto Wolff’de İspanyol’u düşündüklerini açıklamıştı.

AS’a konuşan Alonso, “2007’de McLaren’den Hamilton yüzünden ayrılmadım.” dedi.

“İlk olarak takım arkadaşımın Kimi olacağı söylendi, ancak Kimi Ferrari’ye gitti. Sonra Montoya olacağı söylendi, ancak o sakatlandı. Daha sonra onlar Pedro de La Rosa olacağını söylediler. Nihayetinde, sezonun başlamasından birkaç ay önce sahnede Hamilton göründü. Ve bende tamamdır dedim.”

“Bu spor için bir sürprizdi, çünkü o çok güçlüydü. Ne yazık ki bu koşulların(iki hızlı pilot) yarattığı baskıyı yönetebilmek takım için kolay değildi. Bugün Verstappen için oluşan politik şartların bir benzeri ortaya çıktı ve O, o anın sembolüydü. Sonuç olarak kötü yönetilen bir durum yüzünden hem markalar hem de pilotlar klasmanı şampiyonluğunu kaybettik.”

“Araç hemen kazandı. 2007’ye sıfırdan başlamamız gerekiyordu, çünkü Bridgestone lastikleri tamamen farklı karakteristikteydi ve aracın sürüşü çok farklıydı, çok fazla arkadan kayma vardı. Sürüş şeklimizi değiştirmek zorunda kaldık. Tüm bunlar Hamilton’ın hemen rekabetçi olmasına yardımcı oldu. En iyi araçla iki şampiyonayı da kaybettik. Bu da takım değiştirmem için iyi bir sebepti.”

10 yıl hızla geçti. Hamilton hala kazanmaya devam ediyor ve Britanyalı gridin büyük saygı duyduğu bir pilot haline geldi. Alonso’ysa yüksek performans göstermesine rağmen şampiyonluktan ve galibiyetten uzak sezonlar geçirmeye devam ediyor.

Çifte dünya şampiyonu, “En iyisini yapabilmem için bana yüzde yüzünü verebilecek bir takımda yarışmalıyım. Takım baskıyı kaldıramaz veya beklenildiği gibi haraket etmezse, motivasyon için başka yerlere bakarım. Zevk almak ve yüzde yüzümü vermek için burdayım. Eğer bir takım beklentimi karşıyalamazsa, fırsatım olursa ki her zaman oldu, değiştiririm.” dedi.

Mercedes’in Alonso’ya ilgisini belli etmesine rağmen, McLaren sürücüsünün takımda kalacağı konusunda sert çıktı.

Sezon bitmeden önce McLaren’le şampiyon olmak istediğini belirten Alonso, Eylül ayında “Hedefim dünya şampiyonu olmak. Umarım daha rekabetçi olabiliriz.” demişti.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz