WEC 2017: Porsche Yeni Aracıyla Piste Çıktı

0

Gelecek sezon Porsche’nin Dünya Dayanıklılık Şampiyonası şampiyonluğunu savunacak aracının ilk kez bu hafta piste çıkması bekleniyor.

919 Hybrid LMP1 aracının son sürümünün bu hafta Porsche’nin araştırma ve geliştirme tesisinde bulunan Weissach test pistinde gözden geçirilmesi planlandı.

Bu gözden geçirilmeyi önümüzdeki hafta İspanya’nın Aragon pistindeki ilk testler takip edecek. Son düzenlemelere sahip 919 Hybrid’i 5 günlük test programında hem dayanıklılık hem de hız testleri bekliyor.

2017’de yarışacak araçtaki son düzenlemeler olmamasına rağmen, Porsche LMP1 takım sorumlusu Andreas Seidl, “Bileşenlerin %70 %80’i ilk kez piste çıkacak” dedi.

Araç Porsche’nin Noel arasından sonra Şubat başında devam edeceği testler sonrası 2017 için son düzenlemelere kavuşacak.

Yeni araçta, 2016’da her iki klasmanda şampiyonluğa ulaşan araçtan sadece monokokun bir miktarının korunacağı belirtildi.

Seidl, “Monokokun etrafındaki her şey yeni ve biz tamamen yeni olan 2 hava kiti geliştirdik(gelecek sene izin verilen maksimum sınır).” dedi.

2017 aracı 23 Mart’taki resmi WEC sezon öncesi testleri sırasında Monza’da ortaya çıkacak. Toyota 2017 versiyonu TS050’yi ilk kez Ocak ayında çalıştırmayı planlıyor.

Porsche, Cumartesi günü 2017 için Audi’den Andre Lotterer’le sözleşme imzalandığını ve Nick Tandy ile Earl Bamber’in tam zamanlı LMP1 koltuğuna yükseltildiğini açıklamıştı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz