Pirelli 2017’de Testler İçin Daha Fazla Takım ve Pist İstiyor

0

Pirelli, gelecek yılki Formula 1 test programına daha fazla takımın katılmasını ve testlerin daha farklı pistlerde gerçekleşmesini bekliyor.

2017’de kullanılacak daha geniş lastiklerin testleri Ağustos ayında Fiorano’da başladı. Mugello, Barcelona, Paul Ricard ve Abu Dhabi’de gerçekleşen testler toplamda 24 gün sürdü ve Mercedes, Ferrari, Red Bull tarafından modifiye edilmiş 2015 araçlarıyla gerçekleştirildi.

Gelecek yıldan itibaren geçerli olacak teknik düzenlemelerin getireceği yükselmiş downforce seviyelerini simüle edecek kapasite için gereken modifikasyonlu araç için gereken maliyet ve zaman, gridin geri kalanının testlere katılımını engellemişti.

Takımlar Şubat ayında 2017 araçlarının yol testlerine başlayacaklar. Pirelli de sezon içinde gerçekleştirilecek bir programla 2018 lastiklerini geliştirmeyi umuyor.

Pirelli sorumlusu Mario Isola, “Format bu yıl sahip olduğumuza çok benziyor fark şu, deneme araçları yerine gerçek araçlar olacak. Bu yüzden ben daha fazla takımın testler için uygun olmasını bekliyorum. Elimizde sayı yok fakat bir planı neticelendiriyoruz. Müsait takımların listesini aldığımızda, dağ testleri rotasyona sokmak ve testleri adil dağıtmak için FIA ile birlikte bir takvim yapacağız.”

pirelli-test-abu-dhabi-red-bull

Pirelli şu an takımlarla ve FIA ile pistler ve tarihler konusunda anlaşmak için çalışıyor. Lastik tedarikçisi Pirelli, maliyetleri ve lojistik operasyonları minimuma indireceğinden testlerin yarışlardan sonraki haftalarda aynı pistte yapılmasını istiyor.

“Birçok pist var fakat hala tartışma altındalar. Bazı referans pistlerimiz var, Barcelona mesela veya ıslak zemin lastikleri için Paul Ricard. Bence bu pistleri yeniden kullanacağız. Muhtemelen, eğer mümkünse,  sezon içinde yaptığımız gibi Pazar günü yarış olan pistlerde kalacağız. Böylece takımlar zaten orada olacak ve Salıdan itibaren, iki veya üç günlük testler olacak. Farklı pistleri de bu yüzden değerlendiriyoruz.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz