Mercedes’in Hamilton’la Arası İyi

0

Mercedes Teknik Direktörü Paddy Lowe Hamilton’ın Rosberg’i Abu Dhabi GP’sinde engellemesi sonucu rakiplerine karşı aradaki farkı açmak için hızlanması gerektiğini söylemesine rağmen, aradan geçen zamandan sonra aralarının tamamiyle iyi olduğunu ifade etti.

Tartışmalara neden olan F1 finalinde Hamilton, şampiyonluk amacı için arkadaki grubun Rosberg’e yaklaşması ve geçmesi umuduyla Rosberg’in yavaşlamasını sağlamak için tempoyu düşürmüştü.

Mercedes motor sporları patronu Toto Wolf yarıştan sonra ise Hamilton’ın hızını attırması yönünde gelen emre karşı çıkması sonucunda 2017 sezonu için uyguladıkları yarış protokolünü tekrar düşündüklerini söylemişti.

Fakat, Rosberg’in şok emeklilik kararından sonra Hamilton’ın içinde bulunduğu durum arka plana düştü, Lowe ise bu durum hakkında bir kaç detaya yer verdi.

Hamilton’a verilen hızlanma talimatından sonra Wolff, Paddy Lowe’a emri tekrar etmeleri gerektiğini söylemiş. Lewis’e hızlanması gerektiğini söylediğimde, Toto’dan pit duvarına gelen konuşmalarda “Tekrar söyleyin, bir daha yapmasın” dediğini Autosport ödülleri sahnesinde anlatan Lowe “Hayır. Çünkü bunu tekrar yaparsam tamamiyle ahmak durumunda gözükecektim.”

“Yanımda oturan James Wowles aslında fantastik bir stratejist ama sürücünün doğru hızda gittiğini hesaplamadı ve bununla ilgili olarak mücadele veriyordu sonra ise hızlı gitmesi gerektiğini yoksa grafiklerde yarışı kaybedeceğimizi gösterdiğini söyledim.”

“Yani konuşurken ben ‘O aynasında kırmızı aracı gördüğünde sence de gazı biraz daha zorlayamaz mıydı?’ dedim. Yani kendi aramızda bunu tartışıyorduk.”

Lowe, sorun her ne kadar o zaman büyük bir konuşma noktası olsa da, nihayetinde ekip ve F1 için iyi durumlardan biriydi.

“Bence harika bir yarış sonucuydu, sadece takım için değil tüm spor için harika bir sondu. Bu durum spora yeni taraftarlar kazandıracak. Üstelik Lewis’e hızlanması gerektiğini söylesem bile fantastik bir sonuçtu.”

“Yaşananlar bana göre iyiydi. Bu sezon hatırlanması gereken bir diğer talimatım Monaco’da Nico’ya Lewis’in geçmesine izin vermesi olmuştu ve bunu bir virajda halletmiştik.

Kontrat Konuşmaları

Lowe’ün Mercedes’teki geleceği, son hafta yoğun spekülasyon konusu oldu. Ancak, Lowe takımla yapacağı yeni anlaşmanın ayrıntılarını tamamlamak için yıl sonuna kadar beklemesinin arkasında itici bir sebep olmadığına dikkat çekti.

Geleceği ile ilgili sorular hakkında, “Ben orada bu konu hakkında tartışmalar olacağını anlamıştım” dedi.

“22 yıldır Mercedes ile birlikteyim, onlar için veya onlarla çalıştım. Bu yüzden niçin bunun değişmesi gerektiğini anlamam için bir sebebim yok. Her şey çok iyi gidiyor.”

“Toto ile bunu tartıştık, sezon sonuna kadar bekleyeceğiz ve her şey önümüzden çekildikten sonra bu konuya kaldığımız yerden devam edeceğiz.” diyerek röportajına son verdi.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz