Lowe: Wehrlein Kaçınılmaz Sonuç Değil

0

Paddy Lowe, Pascal Wehrlein’ın Nico Rosberg’in yerine Mercedes’e transfer olmasının “kaçınılmaz sonuç” olmadığını söyledi.

Mercedes yetiştirme sürücüsü, 2016 yılında Manor’la iyi bir iş çıkarmıştı ve zaten kendisi de Mercedes’e geçmeye hazır olduğunu her fırsatta tekrarlıyor. Esteban Ocon’un Force India’ya transferinden sonra Wehrlein, boşta olan birkaç pilottan biri olarak göze çarpıyor.

Mercedes’in içinden yetişmiş bir sürücüyü koltuğa koyması mantıklı duruyor. Wehrlein da 2014 yılından beri takımın havuzunda bulunuyor. Ancak Lowe, takımın hala son kararı vermek için birçok noktada çalışma yapması gerektiğini söyledi.

“Bu kaçınılmaz bir sonuç değil. Kimin müsait olduğunu görüp biraz analiz yapmamız gerek. Farklı açılar var. Geçmiş formlarına ve performans-süreklilik olarak neler bekleyebiliriz buna bakacağız. Hızlı olmak sadece bir şey. Ama her hafta çıkıp puanları toplayabilecek misin? Sadece Nico’nun yaptığı gibi puanlar toplayabilen birini istiyorum.”

Mercedes aynı zamanda rakip bir takımdan daha ünlü bir pilotu kadrosuna katmayı da isteyebilir, zaten Toto Wolff’ün de çoktan birçok Formula 1 sürücüsüyle iletişimde olduğu biliniyor. Yine de Wolff, İtalyan medyasında verdiği röprotajında, Sebastian Vettel veya Fernando Alonso gibi ünlü yıldızların peşinden koşmamayı tercih edeceğini söyledi.

rosberg-wehrlein-wolff-hamilton-lowe

Paddy Lowe de patron Wolff’ün söylediklerini doğrularcasına şu anda müsait olan sürücülere yoğunlaşmaya yatkın olduklarını yineledi.

“Sürecin ilk aşaması listenin nasıl göründüğünü anlamak olacak. Sonra analizimizi yapacağız. Bence, zaten müsait olan adaylara bir bakacağız.”

“Korkumuz şu ki, eğer Nico’nun yerini almak için öbür koltuğa iyi bir sürücü bulamazsak, güçlü de bir aracımız olursa, bir pilot (Hamilton) alıp götürebilir. Bu bizim için iyi olacaktır fakat şov için iyi olmayacaktır.”

Lowe sözlerine, tecrübesiz bir pilotu gridin en üst seviye takımlarından birinde yarışmanın baskısı altına koymak hakkında kaygısının olmadığını da ekledi:

“Bu açı beni çok kaygılandırmıyor çünkü benim tecrübelerime göre üst düzey pilotlar o üst düzeye çıkmaya meyilli oluyorlar ve bunu yapacak ortamı verdiğinizde daha iyi performans gösteriyorlar. Sürücüler, onları daha iyi bir ortama koyduğunuzda basamak atlıyorlar. Ama ortada hala hesaplamamız gereken bir risk var.”

“Bütün bu teknik ve analitik meselelerin üstünde göz önüne alınması gereken daha ince etkenler var. Mesela şirket ve şirketin değerleri arasındaki uyum ve takım için ne yapmaya çalıştıkları gibi.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz