Lowe: Nico’yu Kaybetmek Aracın Bir Tekerini Kaybetmek Gibi

0

Mercedes teknik yöneticisi Paddy Lowe, Rosberg’in yerini doldurmanın zor olacağını çünkü bunun aracın bir parçasını kaybetmek gibi olacağını söyledi.

2016 şampiyonluğunu kazandıktan sadece beş gün sonra, Rosberg Viyana’daki FIA galası öncesi tüm motorsporları dünyasını sarsarak emekliliğini açıkladı.

Mercedes şerfi Toto Wolff, Rosberg’in Formula 1’in en iyi pilotu olarak emekli olduğunu söyledi ve takımın Alman pilotun yerini doldurmasının zaman alacağını ekledi.

Paddy Lowe de, Rosberg hakkında Pazar günü Autosport ödül töreninde açıklamalar yaptı.

“Bir mühendisin bakış açısından, Nico’yu kaybetmek aracın bir köşesini kaybetmek gibi. Bunu nasıl telafi edeceksiniz? Mümkün olan en iyi kararı alabilmek için gelecek birkaç hafta çok çalışıyor olacağız.”

“Zor çünkü mühendislik açısından, teknik açıdan, gidip şampiyonluk için puanlar kazanacak bir yapılanma olarak varız. Bu atlatması zor, çok zor bir süreç. Zor, çok zor rakiplerimiz var. Şu aşamada takımda Nico gibi kritik bir parçayı kaybetmek bizi biraz geriye düşürecektir. Rekorları kırmak için bizim geçtiğimiz üç yılda yaptığımız gibi şahane bir araca ve bu aracı üretecek şahane bir takıma ihtiyacınız var. Ama aynı zamanda çıkıp o puanları çok çok düşük hata oranlarıyla toplayacak şahane sürücülere de ihtiyacınız var.”

Alman pilot, geçtiğimiz sezon 9 yarış kazanmış, 8 kere pole almış, 21 yarışta 16 kere podyuma çıkmıştı. Rosberg’in geride bıraktığı boşluğa rağmen Lowe, 31 yaşındaki pilotun kararının anlamlı olduğunu söyledi.

“Bir de insani taraf var ve biz de dünyanın geri kalanıyla birlikte Nico’nun böylesine cesur bir kararı almasına imreniyoruz. Onu iyi tanıyoruz, ailesini biliyoruz ve yapmak istediği hamleyi anlıyoruz. Bize tamamiyle anlamlı geliyor. Bu işin insani tarafı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz