Eric Boullier, Paul Ricard’ın Gelmesinde Önemli Bir Rol Oynadı

0

McLaren patonu Eric Boullier, Fransa yarışını 2018 yılı için takvime geri getiren ekibin içindeydi.

Pazartesi günü, Paul Ricard’ın beş yıllık bir kontrat çerçevesinde 2018 yaz aylarında bir yarışa ev sahipliği yapmak istediği duyuruldu. Fransa, 2008 yılında Magny-Course finansal zorluklardan dolayı takvimden çıktığından beri bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapmıyordu.

Sarcelles, Versailles ve Disneyland gibi birçok konumdaki yarışlarla Fransa’yı takvime döndürme fikri denenmiş fakat başarılı olunmamıştı.

Ocak ayında, Provence-Alpes-Cote d’Azur valisi Christian Estrosi, ülkeyi Formula 1 takvimine yeniden dahil etmek amacıyla bir ekip kurdu. Bu ekibin çalışmaları sonucunda 30 Kasım’da FOM’dan davet mektubu alındı.

Duyuruda da hazır bulunan Boullier, ülkesine yarışları geri getirmede Bernie Ecclestone’la olan ilişkisinin de yardımıyla anahtar rol oynadı.

Boullier, konu hakkında şöyle konuştu:

“Fransız GP’sinin geri dönüşünün kesinleşmesinden çok memnunum. Bir Fransız olarak, projeyi desteklemek için kendi mütevazı katkımı yapmaya çalıştım. Bu da Christian Estrosi tarafından teklif edilmişti. Gerçekleşmesi için ne yapabilirsem yapacağım.”

“Bilhassa, Fransız olduğum ve İngiltere’de yarıştığım için, önde gelen Britanyalı Formula 1 takımlarından birinde patron olduğum için, Bernie Ecclestone’la Britanya dışında yaşayan iyi bağlantılı kişilerden daha rahat iletişim kurabildim.”

“Bu bağlamda, bir konuşma oluştuğundan, bir sunumun incelendiğinden ve ele alındığından, bir dizi doğru mesajın iletildiğinden ve anlaşıldığından emin olabildim.”

senna-paul-ricard

Paul Ricard daha öne 1990 yılında bir yarışa ev sahipliği yapmıştı. Organizatörler, yarışın yıllık 30 milyon Euro’luk bir bütçe gerektirdiğini hesaplıyor. Bunun 16 milyonunun bilet satışlarından elde edileceği düşünülürken, 14 milyonunun devlet sübvansiyonu olacağı belirtiliyor.

Grup bunun sürdürülebilir olduğunu düşünüyor ve bölgeye 66.000 taraftarla birlikte yarış başına 65 milyon Euro katkı yapacağını hesaplıyor.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz