Nico Rosberg’in emeklilik kararıyla tarihte sadece 6. kez gridde bir önceki sezonun şampiyonu olmayacak. Biz de şampiyon olup gride veda eden pilotları sizler için listeledik.

Mike Hawthorn – 1959

Mike Hawthorn 1958 F1 Dünya Şampiyonu

1958 yılında İngiliz’lerin ilk dünya şampiyonu olan Mike hiç beklemeden emeklilik kararını verdi. Ne yazık ki Mike uzun bir emeklilik hayatı süremedi. Çünkü sağlık sorunlarına yakalanmış ve ağır bir lösemi hastalığı geçirmişti. İddialara göre 1959’da Guildford yolunda yarışan Hawthorn bir kaza sonucu hayatını kaybetti.

Jochen Rindt – 1971 

jochen-rindt-1971-dunya-sampiyonu

Jochen Rindt, 60’lar boyunca sıralamasını yükseltti ve nihayetinde 1969 yılında Lotus’la anlaşması 1970’de onu ön sıralara taşıdı. Jochen Rindt, sezona 4’ü arka arkaya olmak üzere 5 galibiyet ile hızlı bir şekilde başladı. Ancak, Monza’da düzenlenen İtalya GP’si antremanlarında mekanik bir sorun yaşarak yüksek hızda Parabolica’daki bariyerlere vuran Jochen hayatını kaybetti. Geri kalan yarışlarda yakalanamayan Rindt sezonu dünya şampiyonu olarak noktaladı.

Sir Jackie Stewart – 1974

1973-dunya-sampiyonu-jackie-stewart

Jackie Stewart 5 yılda 3. kez dünya şampiyonu olduktan sonra Birleşik Devletler GP’sinden önce özel bir kararla emekli oldu. Stewart, Tyrell’ın yükselen yıldızı takım arkadaşı François Cevert’i desteklemek için emekli olmaya karar verdi. Ancak talihsizliğe bakın ki Cevert Watkins Glen’de antremanlarda geçirdiği kaza sonrası hayatını kaybetti. Tyrell bu olaydan sonra hafta sonunun geri kalanından çekilirken, Stewart da sezon sonunda F1’den ayrıldı.

Nigel Mansell – 1993 

1992-dunya-sampiyonu-nigel-mansell

Mansell uzun bir süre boyunca ‘neredeyse adamı’ oldu, ama İngiliz sürücü yıldızıyla barıştığı 1992’de büyük bir dominasyonla dünya şampiyonu oldu. Ancak, Williams 1993 yılı için boşta olan Prost’la anlaşmış ve Mansell’a talep ettiği şartları sunamamıştı. Williams’ın umursamazlığına sinirlenen Mansell, 1993 yılında Amerikan Cart serisine katılmak için F1’den ayrıldı ve Williams’da Prost’un takım arkadaşı Damon Hill oldu.

Alain Prost – 1994

alain-prost-1993-dunya-sampiyonu

1991 sezonu sonunda Ferrari’den kovulan Prost yarışmaya bir sene ara verdikten sonra spora Williams’la geri döndü. 1993 sezonunda ilk 10 yarışın 7’sini kazanarak 4. şampiyonluğu garanti altına alan Prost, bu süreçte en çok yarış kazanan pilot olma serisini geliştirmeyi başardı.

1994 yılında Williams’da Senna ile takım arkadaşı olup olmama konusunda kararsız kalan Prost pistlere veda ederken, Senna trajik bir şekilde 1994 sezonun 3. yarışı olan İmola’da hayata gözlerini yummuştu.

4 YORUMLAR

  1. prognoz bir hastalık adı değil prognoz herhangi bir hastalığın ilerleyişi anlamına gelir. Hawthorn bölümü için yanlış bilgi alınmış sanırım

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz