Evet, Pazar günü Abu Dhabi’de ilk dünya şampiyonluğunu elde eden Nico Rosberg, aradan sadece 5 gün geçmesine rağmen Cuma günü FİA’nın geleneksel sezon sonu galasından önceki açıklamasında F1’den ayrılacağını açıkladı ve bu kararıyla herkesi şok etti.

Oysa Nico, şampiyonluk için 206 yarış ve 12 sezon bekleyip gergin sezon finalini şampiyon noktaladığında ne kadar da mutluydu değil mi? Uzun yıllar boyunca aradığı şampiyonluğu elde etmenin verdiği mutlulukla herkesten bir gülücük koparmak için sayısız şakalar yapıyor ve önüne gelen herkese sarılıyordu. Bir F1 pilotunun hayatına kaç kez böyle güzel bir gün geçirme fırsatı geçer ki hem. O da bu mutlu güne sarılıp Pazartesi sabah 9’a kadar verdiği partiyle kutladı şampiyonluğunu.

xpb_857383_hires-941x529
Nico Rosberg 2016 şampiyonluğunu kutluyor.

12 uzun sezonun ardından gelen Rosberg’in şampiyonluğu birçok polemiği de beraberinde getirdi. Hafta, onun şampiyonluğu hak etmediği, Hamilton’ın dayanıklılık sorunları yaşamadığı takdirde şampiyon olamayacağı, Hamilton’ın takıma başkaldırısının nasıl bir cezayla sonlanacağı ve Mercedes ikilisinin önümüzdeki sezon nasıl bir mücadeleye girişecekleri haberleriyle doldu taştı. Ta ki Cuma gününe kadar; çünkü artık bugüne kadar ki bütün gündem maddeleri geçerliliğini yitiriyor ve assolistliği Rosberg’in emeklilik kararına bırakıyorlardı.

Alman pilot verdiği kararla bir anda herkesi şaşırttı. Çünkü bu şekilde verilen ayrılık kararı çok nadir görülen bir durumdu ve o kariyerini zirvede noktalama kararını cesur bir şekilde verdi. Tarihte buna benzer emeklilik kararına ilk kez 1958 yılı dünya şampiyonu Mike Hawthorn imza atarken, Rosberg’den önce böyle bir ayrılığı son gerçekleştiren isim de Fransız F1 efsanesi Alain Prost’dan başkası değildi. Ancak, Nico’nun kararı Alain Prost’unkinden biraz farlılıklar barındırıyor. Çünkü Alain, 1993 yılında dünya şampiyonu olduğunda tacı 4. kez takıyor ve 38 yaşında uzun ve başarılarla dolu kariyerine son veriyordu. Nico’ysa başarı için uzun süre bekledi ve ilk dünya şampiyonluğunun sonrasında kariyerini noktalamaya karar verdi.

Alain Prost 1993 yılında 4. ve son şampiyonluğunu elde ederek F1'den ayrıldı.
Alain Prost 1993 yılında 4. ve son şampiyonluğunu elde ederek F1’den ayrıldı.

Böyle bir karara başlangıçta anlam veremesek de sonradan etraflıca düşününce Nico’nun 18 yıldır yarıştığı ve bir kız çocuğuna sahip olduğu gerçeği bizi karşılıyor. Evet, Nico uzun ve gergin F1 maratonu yerine aile saadetini tercih etmişe benziyor ve motor sporlarına elveda diyor. Vermiş olduğu karar her ne kadar biz F1 aşıklarını üzse de ve önümüzdeki sene yeni bir hikaye izleme hayallerimize ket vurmuş olsa da Nico, F1’de sakinliğin ve sabrın vücut bulmuş haliydi ve aile babalarının da başarılar elde edebileceğini hepimize göstermeyi başardı.

Nico, kariyerine 2006 yılında Williams’la başlayıp bırakın yarış kazanmayı podyuma dahi çıkmaya gücü zor yeten İngiliz takımda 4 sezon geçirdi. İlk podyumunu 2008 Avustralya GP’sinde elde ederken, kürsünün zirvesindeki çocukluk arkadaşı Hamilton’ı büyük bir tevazu ile kutladı. Daha sonra şans kapıyı kırdı ve Mercedes’in spora üretici olarak geri dönüşüyle Michael Schumacher gibi bir efsanenin yanında yıllar boyunca pişti. Daha sonra çok yetenekli olan çocukluk arkadaşı Hamilton’la birlikte 4 sezon geçirdi ve 2013, 2014, 2015 yıllarında gerek pist üzerinde gerekse de psikolojik anlamda Hamilton’la giriştiği mücadele sonrası büyük yenilgileri göğsünde yumuşatmak zorunda kaldı. Normal bir insanın asla ayakta kalamayacağı bu yenilgiler sonrası o motivasyonunu hiç bozmadı ve belki de son şansına sıkı sıkıya tutunarak 2016 Dünya Şampiyonluğunu elde etmeyi başardı.

2017 yılında teknik kuralların değişecek olması ve geçirdiği oldukça yorucu 3 sezonun ardından büyük bir yıpranma yaşayan Rosberg, artık bu yorucu tempoya daha fazla dayanamayacağını düşündü ve karakterinin bize gösterdiği üzere sakinliği ve aile saadetini seçerek F1’e veda etti. Her ne kadar bizi önümüzdeki sene Hamilton’la girişeceğin meydan okumadan mahrum etsen de F1’e kattıkların için teşekkürler Nico Rosberg…

 

Nico artık ve eşiyle birlikte uzun bir hayat geçirecek.
Nico artık ve eşiyle birlikte uzun bir hayat geçirecek.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz