Rosberg En İyi Sürücü Olarak Emekli Oldu

0

Mercedes motorsporları patronu Toto Wolff, Nico Rosberg’in 2016 sezonunda F1’deki en iyi pilot olduğunu kanıtlayarak emekli olduğunu açıkladı.

Mercedes’de takım arkadaşı Lewis Hamilton’la mücadele edip 2014 ve 2015 sezonlarını ikinci olarak noktalayan Nico Rosberg, geçtiğimiz Pazar Abu Dhabi’de ilk dünya şampiyonluğunu elde etmişti.

Ancak Nico Rosberg, 2016 dünya şampiyonluğunu elde ettikten sadece 5 gün sonra bir anda çarpıcı bir açıklamayla motor sporlarından emekli olacağını duyurdu.

Hamilton’ın sezon boyunca yaşadığı dayanıklılık sorunları önemli bir tartışma konusu olurken, Toto Wolff nihai başarının Rosberg’in değerini kanıtladığını söyledi.

Wolff, “Sonuçlar onun dünya şampiyonluğunu kazandığını gösteriyor” dedi.

“Bugün F1’deki en iyi sürücü ve puanlar bunu gösteriyor.”

“Son birkaç yarışı algıma şeklim onun oldukça profesyonel olduğu ve kendisi için gerekeni yaptığıydı.”

“Sezonun başlangıcında şampiyonluğun temellerini atmak için inanılmaz bir kazanma serisi sergiledi ve sonrasında sadece eve kadar sürdü.”

Rosberg, 2006 yılında GP2’den şampiyon olarak mezun olup F1’e Williams’la adım attı ve F1 kariyerinin ilk 4 yılını İngiliz takımla geçirdi.

Mercedes, spora Brawn GP’yi satın alarak geri döndüğünde emeklilikten dönen Michael Schumacher ve Nico Rosberg’i koltuğa oturttu.rosberg-schumi

Rosberg 23 yarış galibiyetinin ilkini 2012 Çin GP’sinde elde ederken, Mercedes’in sporu domine etmeye başladığı yeni turbo çağından önce 2013 yılında iki galibiyet daha elde etmişti.

Toto Wolff, “O büyük bir miras bırakarak ayrıldı.” dedi ve ekledi: “Öncelikle, F1’den ayrılmayı seçme şekli duyulmamış bir şey. Bu hepimizin belli bir şekilde hayranlık duyduğumuz bir şey, en iyi olduğun ve en üstte olduğun gün emeklilik çağrısında bulunuyorsun.”

“O çok önceki günlerden beri takım gelişiminin bir parçasıydı ve çok kuvvetli bir ekip üyesiydi. Takım geliştirildi çünkü sürücüler ve takım içerisindeki dinamikler arasındaki denge doğruydu.”

“Denge oldukça önemlidir ve Nico Rosberg buna büyük katkıda bulundu.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz