Niki Lauda: Gridin Yarısı Gelmek İstiyor

0

Niki Lauda, Formula 1 gridinin neredeyse yarısının, Mercedes’i arayıp Nico Rosberg’den boşalan koltuğa kendisini önerdiğini söyledi.

Bu Pazar günü Abu Dhabi’de ilk şampiyonluğunu elde ettikten sonra Nico Rosberg, dün Viyana’daki FIA  galasında Formula 1 yarış kariyerini noktaladığını açıklayıp tüm dünyayı şoka sokmuştu.

Bu durum, Mercedes’i gelecek sezon Lewis Hamilton’ın yanına takım arkadaşı arama çalışmalarına soktu. Üstelik bugüne kadar sadece Sauber ve Manor sürücü kadrosunu netleştirmedi.

La Gazzetta dello Sport’a konuşan Lauda, Rosberg’in ani ayrılığının takımın aklını karıştırdığını söyledi.

Haberi ne zaman aldığı sorulduğunda Avusturyalı yönetici, “Kamusal duyurudan birkaç saat önceydi. Bize telefonla söyledi. Kötü oldum, bunu beklememiştim. Mercedes’te kimse onun bıktığını tasavvur etmemişti.”

“Önce inanmadım. ‘Nico, bize söylediğin şey, belki takılıyorsundur? Şaka mı bu?’ (dedim) Fakat doğru olduğunu söyledi. Epey inanılmaz.”

“Ben ilk şampiyonluğumu kazanır kazanmaz ikinciyi nasıl kazanırım onu düşünmeye başladım. Nico’da öyle olmadı.”

“Rosberg’in kararı bizim aklımızı karıştırdı ve hazırlıksız bıraktı ve Nico’nun zaferine katkı yapmış herkesi kötü etti.”

Lauda, diğer iyi pilotların kontratlı olmasının Rosberg’in yerini doldurmayı zorlaştırdığını söyledi ve Wehrlein gibi genç bir pilotu almanın bir risk olabileceğini ekledi.

“Bir şampiyonu kaybettik, 2016’nın en iyi sürücüsünü. Onun yerini doldurmak kolay olmayacak çünkü belli bir standardın üstündeki pilotların diğer takımlarla sözleşmeleri var.”

“Genç bir sürücüyü almak bir risk, güçlü olacağını bilmiyoruz. Hemen hemen gridin yarısı kendini önerdi.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz