Webber: Lewis Daha Da İleri Gidebilirdi

0

Emekli pilot Mark Webber, Abu Dhabi’de Nico Rosberg’e karşı uyguladığı taktikte Mercedes pilotu Lewis Hamilton’ın daha da ileri gidebileceğini savundu.

Lewis Hamilton, Abu Dhabi’de şampiyon olmak için Nico Rosberg’le arasına iki pilot sokmak zorundaydı. Bunu sağlamak için yarışın son turlarında yavaş gidip Rosberg’i arkasındaki pilotlara yaklaştırdı.

Lewis Hamilton’ın takımdan gelen emirlere rağmen sürdürdüğü bu taktikler, Alman pilotun şampiyonluğuna engel olamadı. Bu olaydan sonra Mercedes cephesinden de 2017 için yaklaşımını gözden geçirme sinyalleri geldi.

Mark Webber için yine de Lewis Hamilton’ın stratejisi kabul edilebilir limitin ötesinde değildi, hatta emekli pilot, Hamilton’ın çok daha ileri gidebileceğini söyledi.

“Devam edebileceği kadar devam etti, çok daha sert olabilirdi, bir kere daha başka bir seviyeye gidebilirdi. Ne kadar yavaş sürdüğünü sadece o ikisi (Hamilton ve Rosberg) bilecek, belki de bazı mühendisler. Açıkça modern çağın en yavaş 1-2 finişiydi çünkü araçlar hiç zorlanmadı.”

“En rekabetçi insanlar, beyinleri üst seviyede ve (rakibin için) hayatı nasıl daha zor hale getirirsin ona bakıyorsun. Nico için imkansız hale getirmedi, yine bir üst seviyeye çıkabilirdi, çıkmadı.

“Ve bu kontrolden çıksaydı Nico’nun cevabi ‘biliyor musun dostum, sadece gideceğim, sana biraz sidepod aksiyonu vereceğim ve birlikte parmaklıkların arkasına gireceğiz’ olurdu.”

“Yani bu da bir diğer bakış açısı ve Lewis de muhtemelen bunu biliyordu. Bence limite kadar doğru oynadı ve ben de buna çok takılmıyorum.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz