Lorenzo: F1 Aracı Sürmek Şaşırtıcı Şekilde Kolaydı

0

3 kez MotoGP dünya şampiyonu olan Jorge Lorenzo, Ekim ayında Mercedes ile yaptığı testten sonra bir Formula 1 otomobili kullanmanın ne kadar kolay olduğuna şaşırdığını söyledi.

İspanyol Silverstone’da Mercedes’in 2014-spec aracını sürmüştü ve takım onun hızının rekabetçi olduğunu belirtmişti.

Lorenzo, “Sürüşün çok daha zor olacağını beklemiştim. Çünkü 2 gün önce Snetterton’da F2 sürmüştüm ve F2 sürmek çok zordu. Motor çok sinirliydi ve direksiyon çok sertti.” dedi.

“Ama Mercedes fabrikasında simülatörde çalıştığımda vay canına bu çok daha kolay moduna girdim. Belki simülatörde kolay gözüküyordur gerçekte daha zordur diye düşündüm ama değildi.”

“Başlangıçtan itibaren çok hızlıydım ve onlar zorluğu hissetmem için beni ıslak zeminde tutmak zorunda kaldılar. Çünkü kuru şartlar çok kolaydı.”

“Aracın virajlarda oldukça kolay spin atacağını ve aracın kontrolünü kaybedeceğimi hayal etmiştim ama kavrama oldukça iyiydi ve hızlı olmak çok kolaydı.”

Lorenzo mühendislerden olumlu geri dönüşler aldığını belirtti ve ekledi: “Onlar oldukça etkilendiler. Çünkü tecrübesiz birinin birkaç saat içinde limite bu kadar yaklaşacağını beklemiyorlardı.”

lorenzo

Ancak Lorenzo tek turda hızlı olduğunu ve bunu bir yarış mesafesinde yapmanın tamamen farklı bir meydan okuma olduğunu kabul etti.

“Yeni lastiklerle hızlı bir tur atmak nispeten kolay ama en zor şey 1.5 saat boyunca aynı seviye ve hızda kalmak. Bu profesyonel F1 sürücülerini çaylaklardan, profesyonel olmayan F1 sürücülerinden, ayırıyor.”

“Normalde motosiklet sürücüleri bir araca oturduklarında nispeten çabuk bir şekilde hızlıdırlar. Ancak, bir sonraki seviye 1.5 saat boyunca yüksek sıcaklık altında konstrasyonu kaybetmeden uzun turlar boyunca istikrarlı kalmak.”

Lorenzo ayrıca F1 direksiyonundaki kontrollerin bolluğunun bir MotoGP pilotu için işleri daha karmaşık hale getirdiğine işaret etti.

“Biz MotoGP’de sadece iki düğmeye sahibiz. Bunlardan biri çekiş kontrol için bir diğeri de motor freni için. Ama F1’de 30 veya 40 düğmeye sahipsiniz.”

“Ben sadece 2 ya da 3 tanesini kullandım fakat uzun bir yarışta geri kalan düğmelerin nasıl kullanılacağını bilmek 20 ya da 30 sene önce sadece direksiyona ve şanzımana sahip F1 otomobilleriyle karşılaştırıldığında en karmaşık şeylerden biri. Şu anki F1 pilotları için geçmişle karşılaştırıldığında en zor şey bu.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz