Toto Wolff: Art Niyet yok

0

Mercedes takım patronu Toto Wolff, sezon başında Lewis Hamilton ve Nico Rosberg’in mekanikerlerini değiştirmelerinin arkasında gizli bir ajandaları olmadığını yineledi.

Mercedes, geçtiğimiz kış aylarında Hamilton’un garajındaki beş mekanikeri Rosberg’in tarafındaki beş mekanikerle değiştirme kararı almıştı. Bu karar, garajın ikiye bölünmesini engellemek ve mekanikerleri geliştirmek için alınmıştı. Karar, bu sezon başlarında Hamilton MGU-H sorunları yaşadığında sosyal medyada yoğun eleştirilere maruz kalmıştı, fakat bu sorunların sebebi direkt olarak mekaniker değişimine bağlanmamıştı.

Karar, bu hafta sonu Abu Dhabi yarışı öncesi, Hamilton’ın Perşembe günkü basın toplantısında Rosberg’e sorulan soruya araya girip cevap vermesinden sonra tekrar tartışma konusu haline geldi.

Lewis Hamilton, “Tam olarak ne olduğunu anlamak için 10 yıl içinde kitabımı satın almanız gerek. İlginç bir okuma olacak” demişti.

Cevap, daha fazla soru işaretine sebep oldu. Bu sefer aynı soru Cuma günü Toto Wolff’e, Hamilton’ı üzecek bir unsur olup olmadığı şeklinde soruldu. Mercedes patronu, mekaniker değişiminin sadece pilotların değil tüm takımın çıkarına olduğunu açıklayarak cevap verdi.

“Şu açık ki, eğer pilotla direkt ilişkiye giren bir ekibi değiştirirseniz, mesela mekanikerleri veya pilotun garajdan çıkarken sürekli baktığı ilk numaralı mekanikeri değiştirirseniz, bunun psikolojik bir etkisi olabilir. Biz bunu kabul ettik ve biz ekipleri kararken de düşüncemizin bir parçası da buydu.”

“Bugün aracın bir köşesinde çalışan birisi yarın ilk numaralı mekaniker olabilir, sonra şef mekaniker olabilir ve belki organizsyon içinde daha büyük bir potensiyeli vardır. Benzer bir şekilde organizasyonu hep böyle yapılandırıyoruz ve onu durgun bırakmıyoruz. Dinamik bir yapıya sahip ve aynısı garajda da oluyor.”

“Bu bir gerçek. Tek bir pilot üzerindeki etkisinin önemini biliyorum ve bu da hesaplanmıştı. Belki ben de 10 yıl içinde bir kitap yazarım ve biz de (kitabın) içine bir şeyler koyarız.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz