GP3: Ferrari Pilotu Leclerc Şampiyon

0

Ferrari himayesindeki Charles Leclerc, 2016 GP3 şampiyonasını bir yarış kala, Abu Dhabi’deki açılış yarışında kaza yapmasına rağmen kazandı.

Leclerc Abu Dhabi’ye kendisi gibi ART GP adına yarışan takım arkadaşı Alexander Albon’ın 29 puan önünde gelmiş fakat Albon’un pole pozisyonunu almasına rağmen ancak beşinci olabilmişti.

Daha önce HAAS ile Formula 1’de dört kere antrenmanlara çıkmış olan Ferrari genç sürücü yetiştirme programı üyesi pilot, kötü bir start aldı ve altıncılığa düştü. Ardından ilk turlarda istediği tempoyu yakalayamayan 19 yaşındaki pilot, rakibi Albon, Nyck de Vries ile liderlik mücadelesi verirken kaza yapınca şampiyonluğu garantiledi.

Bu kaza, aynı zamanda Leclerc’i beşinciliğe yükseltti. Fakat Leclerc, HAAS geliştirme sürücüsü Santino Ferrucci ile yaşadığı temastan sonra süspansiyon problemi yaşamıştı ve bu yüzden yarışı bitiremedi.

Şampiyonluk mücadelesi veren iki pilotun da yarış dışı kalmasıyla birlikte, Leclerc, 29 puanlık farkıyla son yarışa çıkarken şampiyonluğu garantileyen isim oldu.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz