Horner: Rosberg Daha Fazla Baskı Altında

0

Red Bull patronu Christian Horner, Nico Rosberg’in, bu hafta Abu Dhabi’deki son yarış öncesi kariyerinin ilk şampiyonluğunun peşinden giderken, takım arkadaşı Lewis Hamilton’a göre daha büyük bir baskıyla yüzleştiğini söyledi.

Rosberg, sezonun son yarışına favori pilot olarak çıkıyor. Pazar günü podyuma çıkması Lewis Hamilton’ın yarışı kaçını bitirdiğine bakılmadan şampiyon olmasını sağlayacak. Lewis içinse aynı şey söz konusu değil. Lewis kazanacaksa, Rosberg’in en iyi ihtimalle dördüncü olması gerekiyor.

Bu ihtimal, özellikle Rosberg gibi bir istikrar abidesini düşününce anlam kazanıyor. Rosberg bu sezon sadece bir yarışı tamamlayamadı, geriye kalan 19 yarışın 15’inde podyumda yer aldı. Ama eğer Red Bull’lar Abu Dhabi’de hızlı olabilirlerse kendini Christian Horner’ın araçlarından biriyle çekişirken bulabilir. Horner da bu konuyu kendi sözleriyle değerlendirdi:

“Bu hafta ne olacağını görmek heyecan verici olacak. Çünkü Lewis’in işi çok basit, sadece kazanması lazım, yani tüm baskı Nico üzerinde olacak. Gerçekten kaybedecek bir şeyleri olan taraf Nico ve biz eğer iki aracımızı ikisinin arasına sokarsak bu hafta sonu Lewis’in en iyi dostları olabiliriz.”

Rosberg’in bu hafta sonu karşılaşacağı ekstra baskıyla direnecek sinirlerinin olup olmadığı sorulduğunda Horner, “Bilmiyorum, etkili olan şey şampiyona puanı, yani nasıl yaklaştığını görmek enteresan olacaktır. Bu yıl baskı altında şimdiye kadar iyi sürdü, güçlü bir sezon geçirdi ve işler onun için yolunda gitti. Tabii ki bu onun kariyerinin en büyük yarışı olacak.

Horner Hamilton’ın Sebastian Vettel’in 2010’da Alonso’nun 15 puan gerisinde son yarışına girdiği duruma yakın bir konumda olduğunu düşünüyor. Kötü bir Ferrari stratejisi Vettel’in ihtimalleri yenip şampiyonluğu kazanmasını sağlamıştı. Horner da Hamilton’ın bu haftaya benzer bir şekilde yaklaşabileceğini söyleniyor.

“Lewis için psikolojik olarak daha kolay çünkü onun için sadece bir FA kupası finali, sadece elinden geleni yapacak. Yapabileceği tek şey yarışı kazanmak, sonra diğer sonuçlar kendi kendine olacak. Bu Sebastian’ın 2010’daki durumuna benziyor. O yıl dört pilot vardı. Lewis, Fernando, Mark ve Seb. Hepsinin kazanma şansı vardı. Sebastian etrafında ne olup bittiğine takılmadan işine baktı ve iyi bir yarış çıkardı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz