Pirelli, Testler Konusunda Takımlarla Masada

0

Formula 1 ekipleri, Pirelli ve FIA ile gelecek sezon lastik testlerinin lojistiği hakkında müzakereye girdi.

Kurallar, sezon boyunca 25 gün araç testine ve takımlar arasında yayılmasına izin veriyor. Bununla birlikte, Pirelli tarafından önerilen ve Brezilya’da tartışılan geçici çizelge, uzak yarışlar arasında geçiş yapan araçlar ve personelle ilgili lojistik konuların altını çizen takımlar tarafından kabul edilmedi.

Pirelli, sezon sonuna doğru Avrupa dışında olanlar da dahil olmak üzere mümkün olduğunca çok pistte test yapmak istiyor. FIA, testlerin yapıldığı ekibi beklemek için bir sonraki yarışa nakliye hizmetini ertelemek zorunda kalırken FIA, Avrupa dışında testlere izin vermeyi kabul etmek zorunda kalacak.

Austin ve Sepang muhtemel pistler olarak belirtildi ancak ekipler, iyi korunan yarış hafta sonunun dışında Interlagos’taki güvenlik sorunlarını örnek göstererek, bazı pistlerin uygun veya pratik olmayacağına dikkat çekti.

Ekipler aynı zamanda, pratik nedenlerden, araç test günlerinin birleştirilebileceğini de önermişti – örneğin, aynı gün test yapan üç araç, üç test günü sayılacaktı. Bununla birlikte, Pirelli ekiplerin kendi başlarına çalışmasını ve bu sayede günlerin ve dolayısıyla lastik geliştirmenin sezon boyunca yayılmasını istiyor.

pirelli_formula-1_2013_4

Pirelli teknik patronu Mario Isola konu hakkında açıklamalar yaptı: “Elbette, 21 yarışa sahip bir takvimde organizasyon için bir yol bulmak kolay değil. Yani şu an takımlarla aramızda hem takımlar hem de bizim için iyi bir plan yaratmak üzerine konuşuyoruz. Sezon başında çok fazla yedek parçaya sahip olmayabileceklerini anlayabiliyorum, ancak bunun gerçek bir mesele olduğunu düşünmüyorum.”

“Farklı pistlere ihtiyacımız var çünkü yüksek zorluklu pistler ve düşük zorluklu pistler üzerinde çalışmamız gerekiyor. Islak ve orta lastiklere ayrılmış bazı testlere ihtiyacımız var, bu yüzden parkuru ıslatabildiğimiz bazı pistler bulmamız gerekiyor. Bu nedenle altı veya yedi ayı kapsayan bir geliştirme planımız var.”

Isola, Pirelli’nin tek araçlık test günleriyle çalışmak istediğini belirtti: “Birden fazla araç kullanırsanız daha fazla geri bildirim alırsınız. Ancak bir aracımız olmasını tercih ederiz ve böylece aynı şeyi farklı araçlarda, farklı pistlerde, daha fazla test edebiliyoruz.”

Ayrıca, 25 günün 11 takım arasında nasıl paylaştırılacağı hakkında bir tartışma var – eğer her ekip iki gün için test yapacak olursa, Pirelli’nin tüm test günlerini kullanmayı seçtiği durumda kalan üç günü paylaşmanın bir yolunun bulunması gerekecek.

Pirelli, eşitliğini sağlamak için sadece 22 günlük test hakkı kullanmayı seçebilir. Bu yıl araç testleri için sadece 24 gün kullanıldı böylece üç takım sekizer gün üzerinden takvimi paylaşarak testi tamamladı..

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz