Abu Dhabi’de Dünya Şampiyonluğu İhtimalleri

0

Mercedes sürücüleri Nico Rosberg ve Lewis Hamilton Abı Dhabi’deki sezon finaline, son 3. yılda 2. kez, şampiyonluk tacını elde edebilmek için savaşmaya geliyorlar. 2014’den farklı olarak bu kez açık bir şekilde avantajlı olan taraf 12 puan farkla klasman lideri olan Nico Rosberg, ancak hala Hamilton’ın takım arkadaşını yakalayıp geride bırarak dünya şampiyonu olması için de ihtimaller söz konusu.

Şampiyonluk tacı için Nico Rosberg neye ihtiyaç duyar?
Nico Rosberg şampiyonluk tacını kazanmak için neye ihtiyaç duyar?

Grafiğin de gösterdiğine göre Nico Rosberg’in yazgısı kendi kontrolü altında ve Alman pilot kariyerinde ilk defa bu pozisyonda. Hamilton ile arasına koyduğu 12 puanlık tampon Nico Rosberg’e açık bir avantaj sağlıyor ve bu Britanyalı’nın takım arkadaşının ilk dünya şampiyonluğunu engellemesi için zayıf bir umudu olduğu anlamına geliyor.

Rosberg şampiyonluk tacını kazanacaksa…

  • Abu Dhabi’de podyum finiş elde etmesi. (Takım arkadaşının pozisyonundan bağımsız tacı kazanır)
  • 6.’lık veya daha iyi bir sonuç alıp, Hamilton’ın yarışı kazanamaması.
  • 8.’lik veya daha iyi bir sonuç alıp, Hamilton’ın 3.’lükten daha iyi bir sonuç elde edememesi
  • Hamilton’ın 4. veya daha düşük bir finiş elde etmesi(Rosberg nerde bitirirse bitirsin tacı kazanır)

gerekiyor. Bu nedenle Hamilton’ın şampiyonluğu kazanabilmek için bir şansa sahip olabilmesi için pazar günü mutlaka ilk 3’de yer alması gerekiyor. Ancak, bu durumda bile Rosberg’in yardımına ihtiyacı olacak. Temel olarak Britanyalı’nın umutları şu şekilde özetlenebilir;

Hamilton şampiyonluk tacını kazanacaksa…

  • Yarışı kazanması ve Rosberg’in 4. ya da daha düşük bir sonuç elde etmesi
  • İkinci olması ve Rosberg’in ilk 5 dışında kalması
  • Üçüncü olması ve Rosberg’in ilk 8’e girememesi

gerekiyor. İlginç bir şekilde, Hamilton- Abu Dhabi’de- daha iyi rekorlara sahip olsa bile Yas Marina pistinde formda olan taraf Rosberg. Britanyalı, Abu Dhabi’de 2 pole pozisyonu(2009, 2012) ve 2 yarış galibiyeti(2011, 2014) elde etti. Ancak, Rosberg Abu Dhabi’de düzenlenen son 2 yarışta pole pozisyonunun sahibiydi ve geçtiğimiz yılki yarışı da kazanmıştı.

Doğrusu Hamilton, takım arkadaşı olarak yarışmaya başladıkları 2013’den beri Abu Dhabi’deki sıralama turlarında Nico Rosberg’den daha iyi bir sonuç elde edemedi ve sadece 2014’de- Rosberg’in meşhur teknik sorunlarla karşılaştığı yarışta- pazar günü onun önündeydi. Kimin şampiyon olacağını izleyelim ve görelim.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz