2016 NASCAR Sprint Cup Miami – Johnson Zoru Başararak Şampiyon Oldu !

0

NASCAR Sprint Cup’ta sezonun 36. ve son yarışı, Homestad Miami Speedway’de koşulan, son turları olaylı ” Ford Ecoboost 400″ de zafer Jimmie Johnson’ın oldu.

Aracındaki kural dışı parça nedeniyle sıralama zamanı silinerek gridin en gerisine, 40. sıraya yollanan 6 kez şampiyon 48 numaralı Hendrick Motorsports pilotu yarış boyunca iyi performansla çabuk yükseldi ve ilk 10’da sağlam bir şekilde yer aldı. İlk turlarda Kevin Harvick, sonraki bölümde Kyle Larson şampiyonluk adaylarını geçip liderlikte yer alsalar da 15 tur kala gelen güvenlik aracı sonrası herşey bambaşka hale geldi.

Joe Gibbs Racing’in pit ekipleri 4. güvenlik aracı periyodundaki pitte Edwards, 5. güvenlik aracı periyodundaki pitte ise Kyle Busch’a 3 sıra kaybettirdi. Edwards ve Logano’nun 10 tur kala 6. yeniden başlamadaki mücadelesi Edwards için duvarda biterken Keselowski, Truex Jr. , Kahne, Elliott, Smith, Newman, Ty Dillon kazaya karıştı ve kırmızı bayrakla yarış durduruldu. İlk şampiyonlukları için mücadele eden Edwars için yarış erken biterken Logano 4. sıradan 8. sıraya geriledi.

Araçtaki hasarı kontrol etmek amaçlı pite gelen Logano, arkadakilerin de pite gelmesiyle yeni 4 lastiği ile sıra kaybetmeden son 6 turdaki yeniden başladı. Pitten sonra yavaş reaksiyonuyla Kyle Busch 2. likten 5. liğe düşerken dış çizgiden iyi hızlanmalarıyla Johnson 2., tam 5 sıra kazanan Logano 3. sıraya çıktı. Fakat Stenhouse Jr.’ın spini ile bir kez daha güvenlik aracı içeri girdi.

Son 3 tur kala son kez pistten ayrılan güvenlik aracının ardından Johnson liderliği ele geçirdi ve Kyle Larson’ın önünde kariyerinin 80. zaferini, daha da önemlisi 7. üst seri şampiyonluğunu kazandı. Kyle Larson 132 tur lider gittiği yarışta 2. olurken Kevin Harvick 3. sırada yer aldı.

Joey Logano 4. olarak şampiyonayı 2. sırada tamamlarken Jamie Mcmurray 5., Kyle Busch 6. oldu. Geçen senenin şampiyonu bu kez sezonda 3. lük ile yetindi.

Kariyerinin 618. ve son yarışına çıkan, 3 kez şampiyon Tony Stewart 2 tur geriden 22. olarak Nascar kariyerini gerilerde nokta koydu.

 

 

 

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz