Jenson Button Japonya ve Amerika’da Yarışacak

0

Jenson Button, pistlerden ayrı kalacağı 2017 yılında Le Mans 24 Saat yarışında yer almayacağını söyledi, farklı opsiyonlardan bahsetti.

Bu sezonun ardından Jenson Button McLaren-Honda’daki koltuğundan çekilip yerini Fernando Alonso’nun yanında yarışacak olan Stoffel Vandoorne’a verecek. Yine de Button’ın takımıyla daha iki sene sözleşmesi bulunuyor ve gelecek sene yarışmasa bile bir “elçi” ve yedek pilot olarak çalışacak.

F1 dışında mücadele ederken de Honda motoru kullanma zorunluluğu olup olmadığı sorulduğunda Button gelecek planları hakkında konuştu.

“Bence olması gerekmiyor ama evet benim için katılması en kolay programlar bunlar. Hiçbir şey değiştirilemez değil fakat benim Honda’nın ana rakiplerinden biri adına yarışmama razı olmayacaklarına eminim. Bu kesinlikle anlaşılır bir şey. Mesela gelecek yıl Le Mans’da yarışıyor olmayacağım çünkü doğru fırsat orada değil, ama umarım gelecekte olur.”

Japonya’nın Super GT ve rallikros yarışlarını şimdiden listesine ekleyen Button, şampiyonalar yerine tek seferlik etkinliklerde yer almak istemesinin sebebini 17 yıllık aralıksız Formula 1 macerasının ardından bir nefes alma fırsatı olarak yorumladı.

“Super GT’de Suzuka 1000 Km yapabilirim. Eğer olursa çok hoş olur. Gerçekten sadece lojistik meselesi. Amerika’da biraz rallikros yapabilirim, başka yerlerde bazı testler olabilir. Yapabileceğim bir sürü şey var. Şimdi sadece gelecek sene en çok neyi yapmak istiyorum onu seçmem gerekiyor. Ancak daha çok dinlenmek istiyorum.”

Rallikros’un ayrı dünya ve Avrupa serileri olsa da, Honda genel olarak Amerika’daki rallikros serileriyle ilgili. Button da bu ihtimali doğrularcasına bu seneki ABD yarışı öncesi “ABD’de gittikçe daha fazla zaman harcadığını” söylemişti.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz