F1 Pilotlarının Kontrolünü Kaybettiği 10 Örnek

0

Meksika GP’sinin son turlarında Verstappen’in pist dışına çıkarak avantaj kazanması ve kazandığı avantajı pist üzerinde vermemesi üzerine Sebastian Vettel, sinirlerine hakim olamamış ve küfürlü telsiz konuşmaları gündemi uzun süre meşgul etmişti.

200 km/h’nin üzerinde ortalama süratlere ulaşan modern çağın gladyatörleri olan F1 pilotları genelde kasklarının içinde sakin ve net tavırlarıyla işlerini tereyağından kıl çeker gibi hallediyorlar, ancak girişte de belirttiğimiz gibi onlar da neticede birer insan ve kimi zaman sinirlerine hakim olamayıp duygularını herkese belli ediyorlar. Bu yazıda sizlere F1 pilotlarının kontrollerini kaybettiği 10 anı listeleyeceğiz. Keyifli okumalar.

1. “Her zaman bir boşluk bırakırsın” Fernando Alonso, 2012 Bahreyn GP’si

Fernando Alonso, Nico Rosberg tarafından pist dışına atıldıktan sonra F1 sportif kurallarına göre geçiş için gereken alanın bırakılması gerektiği ile ilgili oldukça yüksek sesli bir eleştiri yaptı.

2. “Bu kabul edilemez. Akıl almaz.” Felipe Massa, 2012 Brezilya GP’si
Felipe Massa beyaz çizgiye basıyor.
Felipe Massa beyaz çizgiye basıyor.

2013 Brezilya GP’sinde Ferrari’yle son yarışına çıkan Massa için işler hiç de umduğu gibi gitmedi. Felipe Massa, pit yolu girişinde beyaz çizgiye bastığı gerekçesiyle pitten geçme cezası aldı.

Bu durum radyodan kendisine bildirildiğinde, FİA’yı faul yapmakla suçlayan Massa kızgınlığını hemen dile getirdi.

3. “Eve gidiyorum.” Sebastian Vettel, 2010 Türkiye GP’si

Sebastian Vettel, takım arkadaşı Mark Webber ile liderlik için yarışırken neden olduğu felaket çarpışma sonrası her iki pilotun da erkenden liderlik mücadelesinden kopmasına neden oldu ve telsizden köpürdü. Bu kaza öncesi Red Bull, duble için en ön sıradan bileti kapmıştı bile.

4. “F…ing Raikkonen!” Juan Pablo Montoya, 2002 Belçika GP’si

Juan Pablo Montoya, Belçika’daki sıralama turlarının son bölümünde Kimi Raikkonen’in hareketlerinden pek memnun değildi ve tepkisini cüretkarca belirtmekten de çekinmedi. Ancak adil olmak gerekirse Kimi Raikkonen, ona gereken alanı bıraktı ve turunu etkilememek için yolundan çekildi. Ezcümle Kimi olması gereken yerdeydi.

5. “Ne lanet olası bir motor.” Romain Grosjean, 2014 Singapur GP’si

Grosjean ve eski takım arkadaşı Maldonado, her ikisi de, sıralama turlarında yarışlarını gölgeleyen Turbo Wastegate sorunu ile karşılaştılar. Grosjean, düzlükte güç kaybı yaşadığı Renault motorundan duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

6. Sebastian Vettel vs Fernando Alonso – 2014 Büyük Britanya GP’si

Sebastian Vettel ve Fernando Alonso Silverstone’da kendilerini 5.’lik için çetin bir mücadelenin içinde buldular ve iki sürücüde rakibinin sürüşünden şikayetçi oldu. Her iki sürücü birbirini pist sınırlarını ihlal etmekle suçladı ve iki pilot arasında oldukça yüksek sesli bir kelime savaşı yaşandı.

7. “Kapa Çeneni!” Nico Hulkenberg, 2015 Meksika GP’si

Bu sefer sinirli olan taraf bir pilottan ziyade Hulkenberg’in yarış mühendisi Bradley Joyce’dan bir başkası değildi. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Meksika GP’sinde Nico Hulkenberg’in, ısınma turunda olduklarını sanması üzerine Valtteri Bottas’ın kendisini geçmesine izin verme önerisini dinleyen Joyce, sinirlerine hakim olamadı ve sessizliğini bozarak şu an zaman turunda olduklarını ve Bottas’ın kendisini geçmesine izin vermemesini sert bir şekilde ifade etti.

8. “Bağırma!” Kimi Raikkonen, 2013 Hindistan GP’si

2013 Hindistan GP’sinde 57. turun sonunda iki Lotus sürücüsü arasında  hızlı olan Romain Grosjean’dı ve Kimi Raikkonen kendisini dışarı doğru zorladığında takım arkadaşını geçmek üzereydi. Daha sonra adı bilinmeyen bir mühendis kontrolünü kaybetti ve Kimi’yi yoldan çekilmesi konusunda sert bir şekilde uyardı. Tabi telsiz mesajları konusunda ünlenmiş bir Kimi hiç altta kalır mı?

9. “Onu bir dahaki görüşümde ona vuracağım.” Kimi Raikkonen, 2013 Monaco GP’si

“Buz Adam” lakaplı Kimi Raikkonen, Monaco GP’sinde Sergio Perez’in agresif hareketi sonrası bir kez daha sakinliğini kaybetti. Raikkonen, yarış sırasında radyodan arzusunu “onu gördüğümde ona vuracağım” diyerek dile getirmiş ve yarıştan sonraki basın görüşmesinde onu yumruklamak istediğini tekrar belirtmişti.

10. “Birisi bana arkadan vurdu.” Sebastian Vettel, 2016 Rusya GP’si

Bu senenin başında Kvyat ve Vettel arasında arka arkaya gerçekleşen 2 yarışta start kazaları cereyan etti. Rusya GP’sinde yerel kahraman Kvyat önce gereksiz bir heyecanla ilk virajda Vettel’e arkadan çarptı daha sonra ise uzun 3. virajda Vettel’i yarış dışı bıraktı. Alman pilot ise olaya tepkisini her zamanki şekilde bağırarak dile getirdi.

BONUS
Kimi Raikkonen’in kızgın ve bir o kadar eğlenceli telsiz mesajları, 2012 Abu Dhabi GP’si

Kimi’dir ne yapsa yeridir. :)

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz