Bernie Ecclestone Yarışları Kısaltmak İstiyor

0

Formula 1’in patronu Bernie Ecclestone, sporun daha genç taraftarların ilgisini çekmek için geleneksel yarış formatını değiştirip iki kısa yarış formatına geçiş yapması gerektiğini söyledi.

F1 hafta sonunun şu anki formatı son yıllarda tartışma konusu olmuştu. En son öneri Jenson Button tarafından Japonya’da gençlerin Pokemon Go’yla nasıl haşır neşir olduklarını gördükten sonra gelmişti. Eccletone yeni gençleri spora kazandırmak için bu noktada vatandaşına katılıyor.

“İnsanların çok daha kısa bir dikkat süresi var. Bir çok farklı spor da formatlarını daha kısa olanlarla değiştiriyor. Televizyondan izleyenler Brezilya yarışı için isyan etti. Ağır yağmur altında ve birkaç kazadan sonra, iki kere yeniden başlatılan uzun bir yarış izledik.”

“Geleneksel uzun yarış konseptini yeniden düşünmeliyiz. 40 dakika ara verilen 40 dakikalık yarış formatını düşünebiliriz. Ara boyunca sürücülerle röportajlar yapılır, araçların üzerinde çalışılır. Bu izleyicilere, TV şirketlerine, sponsorlara ve reklam verenlere ilgi çekici gelecektir.”

“Araçlar Cumartesi günü normal bir şekilde ilk yarış sıralama yapacaklar, ilk yarışın sonucu da ikinci yarışın gridini belirleyecek. Daha hafif, daha hızlı araçlarla bu format işleri değiştirebilir.”

Formula 1, yeni sahipleri Liberty Media isimli Amerikan şirketi tarafından henüz satın alınmıştı. Ecclestone, Amerikan modelini izlemenin Formula 1 için iyi olacağını düşünüyor. Yaşlı kurt aynı zamanda sporun bu tür radikal değişiklikleri deneyecek kadar cesur olup olmadığını da merak ediyor.

“Değişim için gerekli cesaretimiz var mı bilmiyorum. Zaman değişir ve bazen bunu göz önüne almalıyız. Tüm Amerikan sporları formatlarının içinde molalar barındırır çünkü Amerikan izleyicileri konsantre olamazlar, televizyonda her şeyin 15 dakikalık bölümlerle yayınlandığı bir ortamda büyüdüler. İnsanlar şimdi her yerde aynı.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz