Röportaj: Elveda Massa!

2

Felipe Massa, gelecek hafta Abu Dhabi’de kariyerinin 250. ve son yarışına çıkacak. Bu yarış öncesinde F1.com’a verdiği röportajı sizler için çevirdik.

Soru: Felipe, Sao Paulo senin için çok duygusal bir yarış oldu. Muhtemelen hemen oracıkta Formula 1’den emekli oluyor olduğunun farkına vardın. Mutlu musun üzgün müsün? Yoksa ikisinin arasında mı?

Felipe Massa: Eh, arada bir şey evet. Kesinlikle kararımdan memnunum fakat bir şeyleri özleyebileceğimin de farkına vardım. Sürmeyi seviyorum, ama bunun doğru hamle olduğuna da ikna oldum. Hayatımın bir sonraki adımına çok hazırım.

S: Geriye bir yarışın kaldı, sonrasında Felipe Massa için artık Formula 1 yok. Abu Dhabi’den sonraki pazartesi nasıl hissettirecek?

FM: Bence rahatlama olacak. Tabii ki bazı şeyleri özleyeceğim, ama bence kesinlikle özlemeyeceğim şeyler de var. Sürmek, mücadele etmek: bunlar özleyeceğim şeyler. Rekabetin dünyasına uzun bir süreliğine yerleşmişseniz bu sizin ikinci doğanız oluyor ve sonra bırakmak tabii ki belli bir boşluk yaratıyor. Yani bu boşluğu başka şeylerle doldurmak zorundayım.

massa istanbul
“Sürmek, mücadele etmek: bunlar özleyeceğim şeyler.” İstanbul’un kralı Massa, yine kazanıyor. 2008.

S: Geriye bakınca birçok dünya şampiyonuyla mücadele ettin: Michael Schumacher, Jacques Villeneuve, Fernando Alonso, Kimi Raikkonen, Jenson Button, Sebastian Vettel, Lewis Hamilton… Ve bunların bazıları senin takım arkadaşın da oldular…

FM: Rekabeti özleyeceğim dediğimde kastettiğim buydu, en iyilere karşı mücadele etmek. Ayrıca duyularınızı her yeni kural değişiklikleriyle keskinleştirmenizi gerektirmeyi özleyeceğim, Formula 1’i oluşturan teknolojiye dahil olmayarak.

S: Peki kesinlikle özlemeyeceğin şeyler neler?

FM: Mesela simülatör işi. Ve çok fazla seyahat etmek. Beni yanlış anlamayın, seyahat etmeyi severim fakat sadece son zamanlarda çok fazla olmaya başladı. Bir de ufak tefek şeyler var, fakat onları kendime saklayacağım! (Gülüyor) Kararımla kurur duyuyorum, Sao Paulo’da padoğa geri yürümek beni neredeyse mahvetmiş olsa da. Tam da o an taraftarlardan gelen karşılık benim tüylerimi ürpertti ve kariyerimle gurur duymamı sağladı.

S: Peki işin içinde eğlence de var mıydı? Muhtemelen genç, başarılı ve varlıklı olarak, hayatının en iyi yıllarını F1’de harcadın. Aklına hangi eğlenceli anlar geliyor? Hiç Michael’la var mı?

FM: Evet, Michael çok eğlenceliydi. Ve birçoğu da biz “profesyonel eğlence zamanındayken” Ferrari kış etkinliklerinde, Madonna di Campiglio’da oldu. Araçlarla karda sıfır çizip ceketlerimizin altında sıcak tutsun diye bir şişe votkayla yokuşlardan aşağı inmek…

S: Peki ya Kimi Raikkonen? O da senin takım arkadaşındı ve her zaman öyle olmak istemese bile muhtemelen padoktaki en eğlenceli adamlardan biri. Onunla hiç anıların var mı?

FM: Dürüst olmak gerekirse Kimi’yle çalışmak bazen ıstıraplı oluyor çünkü gerçekten konuşmaya merakli değil! (Kahkahalar) Bazen basit bir “merhaba” veya “günaydın” bile onun için çok fazla. Fakat onu farklı bir durumda yakalarsanız tamamiyle farklı birisi: konuşmayı bırakamıyor ve çok eğlenceli. Onun ve benim çok farklı olduğumuzu söylemeden edemeyeceğim, neredeyse her şey hakkında tamamiyle farklıyız, fakat çok dürüst biri, bizi bir arada tutan yapıştırıcı da buydu. Valltteri (Bottas) ile de biraz böyle, Valtteri’nin Kimi’den biraz daha fazla konuştuğunu söylemek zorunda olsam bile! Fakat aynı zihin yapısı. Ve yine dürüstlük ve saygıyla alakalı.

S: Bunlar kulağa takım arkadaşlarına düşkünmüşsün gibi geliyor. Öyle mi?

FM: Kişisel düzeyde, evet. Ama tabii ki bir de profesyonel düzey var, rekabet. Bazen mutlu değilsinizdir çünkü geridesinizdir. Ve siz tabii ki daha iyisini yapmaya çalışırsınız sonra rekabet –ki benim kariyerimde hep sağlıklı olandır- işin içine girer.

massa schumacher
“Birçok anlamda benim ustamdı. Bütün diğer takım arkadaşlarımdan farklı bir ilişkiydi.”

S: Garajda senin yanında duran adamlar içinde sana en yakın olanı hangisiydi?

FM: Michael. Birçok anlamda benim ustamdı. Tabii ki onun önünde olmak istedim, ama ona hep bir idol gibi baktım. “Aman tanrım, ben de senin gibi olmak istiyorum!” gibi bir şey bu. Muhtemelen o bana yardım etmek istediği küçük adammışım gibi bakıyordu. Bütün diğer takım arkadaşlarımdan farklı bir ilişkiydi. Belki de bu yüzden bırakacağımı Monza’da açıklamaya karar verdim, çünkü buraya yapışmış bir hikaye var. Kimi daha onlar için sürmeye başlamasından iki sene önce Ferrari’yle sözleşme imzalamıştı. Ve benim için Ferrari’yle kalmamın tek yolu Michael’ın emekli olmasıydı. Ve o da bunu yaptı, Monza 2006’da. Muhtemelen biraz yorgundu, belki de aynı zamanda “Felipe iyi bir iş çıkarıyor, ona kalması için bir şans vereyim” diye düşündü. Bilmiyorum. Fakat ben de bu yüzden aynı şeyi Monza 2016’da yaptım, 10 sene sonra.

S: Formula 1’e yeni katılan ve her zaman güler yüzlü olan, toy genç bir sürücüden; daha vurdumduymaz olan, ve muhtemelen takımı, takım arkadaşları ve medya hakkında daha ihtiyatlı olan birine tam olarak ne zaman dönüştüğünü hatırlayabiliyor musun?

FM: Muhtemelen Ferrari’deki son yılımda. Yorgundum ve motive değildim. O durumda “belki fazla iyiyimdir!” diye düşündüm. Biliyorum ki, bunun için hayatımın diğer bir sürü alanından telafiler alıyorum ama F1’den değil illa. Bu sporun içinde agresif olmanız gerektiğinden belki başka fırsatları kaçırmışımdır ama o zaman “kendim” olmamış olurdum artık. Ve ben asla “Dr Jekyll ve Mr Hyde*” türünden biri olmadım! (Kahkahalar)

S: Son olarak, Felipe Massa’nın hayatındaki bir sonraki adım ne?

FM: Bazı fikirlerim var, ama şimdi bir şey söylemeye hazır değilim. Söyleyebileceğim, henüz bir kararın verilmemiş olduğu. Uzun süre bir değeri olacak bir şey inşa etmek istiyorum. Tabii ki yarışacağım, ama bu büyük planın sadece çerçevesi.

Kaynak: F1.com

*Dr Jekyll ve Mr Hyde, birbirine tamamiyle zıt iki karakteri içinde barındıran bir kişinin anlatıldığı roman ve film. İki farklı zıt karaktere sahip olmayı ifade ediyor.

2 YORUMLAR

    • barrichello şu an griddeki çoğu pilottan birkaç gömlek üstün bir pilot. yaşadığı dönem de öyleydi. eğer ferrari’de schumacher’in yanındaki koltukta olmasa birkaç şampiyonluk zorlardı.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz