Horner: Yağmur Lastikleri Daha İyi Olabilir

0

Geçen hafta pilotların Interlagos’ta yaşadıkları kızaklanma problemleri,  pilotların birçoğunda yoğun yağmur lastiklerinin üzerinde çalışılması gerektiğini yönünde bir intiba bıraktı. Kimi Raikkonen de bu lastiklerin 10 sene önce sürdüğü yağmur lastiklerinden daha kötü olduğunu söylemişti.

Pirelli’nin hafif yağmur setleri de ıslak koşullar için fazla hızlı olunca, pilotlar pistte çok fazla yağış olsa bile bu lastiklere geçmek konusunda cesaretli davranıyorlar. Ferrari, Red Bull ve Mercedes’le ıslak zemin testleri yapan Pirelli, 2017 yağış lastikleri üzerinde iyileştirmeler yapmaya çalışıyordu. Red Bull sezon başında Paul Ricard’da Pirelli’ye bu konuda yardımcı oldu, daha sonra da bu ay başında Abu Dhabi’ye gelerek görevine devam etti.

Aynı zamanda takımlar da testlerde tam olarak neyi test ettiklerini bilmediklerinden bir nevi kör şekilde testleri gerçekleştiriyorlar. Bu şekilde test yapan takımların test yapmayan takımlara göre bir avantajı olmuyor fakat Pirelli’ye de yeterli geri bildirim de sağlanmış oluyor.

F1’in ıslak zeminde yarışamaması problemini çözmek için lastikleri daha iyi hale getirmenin yardımcı olup olmayacağı sorulduğunda Cristian Horner, “Kesinlikle yardımcı olurdu” dedi. Horner yine de 2017’de artacak downforce seviyesinin de yardımcı olacağını söyledi fakat F1 yönetimine neden şimdiki araçların yağmurla baş etmede zorluklar yarattığını anlamak konusunda soruşturma yapması için teklifinde bulundu.

“Sürücülerin yoğun yağmur lastikleriyle, hafif yağmur lastiklerine göre daha fazla kızaklama yaşadığını görebilirsiniz. Kimi tam önümüzde yoğun yağmur lastikleriyle kaza yaptı. Ericsson hafif yağmur lastiğindeydi. Yardımcı olmak amacıyla sezonun başlamasıyla birlikte Pirelli için bazı testler yaptık ve hala uç koşullardaki performans açısından geliştirilecek yerler var. Kesinlikle bakmamız, araştırmamız gereken bir şey. Ama gelecek yıl artacak downforce seviyeleri de yardımcı olacaktır.”

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz