Ross Brawn 2017 Hakkında Konuştu

0

Ross Brawn, 2017 kural değişikliklerini değerlendirdi.

Mercedes 2014’teki kural değişikliklerinden beri 58 yarışın 50’sini kazandı. Geriye kalan 8 yarış da Ferrari (3) ve Red Bull (5) arasında paylaşıldı. Bu baskınlık, 2014’teki son değişikliklere giderken takımın Ross Brawn liderliğinde gerçekleştirdiği çalışmalarla geldi; ve eski takım patronu başka bir takımı aynı şeyi 2017 için yaparken hayal edebildiğini söyledi.

“Bence kesinlikle 2017’de olanlarla ilgili olumlu şeyler var. Bence gerçek şu ki kuralları ne kadar uzun süre aynı bırakırsanız, takımlar da o kadar yakınlaşıyorlar, şimdi gördüğünüz gibi. Mercedes hala kazanıyor fakat insanlar artık topuklarından yakalamaya başladılar ve aynı düzenlemelerle daha fazla zaman geçirmek farkı daha da azaltacaktır eminim.”

“Yeni düzenlemeler geldiği zaman, birileri her zaman diğerlerinden daha hızlı bir şekilde zirveye gelir, ben de hep bunu yapmaya çalıştım, fakat zamanla herkes yakaladıkça o zirve düzleşir. Ancak gelecek sene göreceğimiz şey şu birileri düzenlemeleri bir şekilde yorumlayacak ve büyük bir avantajla oyunda öne geçecek. Kim olacağını bilmiyorum, fakat birilerinin ön tarafta gözden kaybolacağını kolayca görebilirsiniz.”

Red Bull mu Mercedes mi?

Red Bull 2017 kural değişiklikleri için en çok bastıran ekiplerden biriydi ve 2017 değişikliklerinin ertesinde aerodinami uzmanlıkları göz önüne alınarak gelecek sezon başarılı olacaklarına inanılıyor. Yine de Brawn, Mercedes’in 2017’de başarılı olmak için gereken anahtarı bulmada Red Bull kadar şansı olduğunu düşünüyor.

i-29

“Mercedes’i hafife almayın, güçlü bir ekip ve iyi bir araçları var. Mercedes motoruna sahip dört takım var fakat sadece bir tanesi kazanabiliyor. Bunun tek bir sebebi var: dediğim gibi iyi bir takımlar ve iyi bir araçları var. Mercedes’in başarabileceklerini hafife almayın. Fakat Red Bull da bu kural değişikliklerinin arkasındaki elebaşlarından biriydi. Bu yüzden Formula 1’in içinde sürekli bir politik unsur vardır diyorum.”

Daha Hızı Araçlar Daha Zor Geçişler

Bir takımın sporu domine etmesinden de öte, Brawn aynı zamanda bunun spor üzerindeki etkisinden de kaygılı. 2017 düzenlemeleriyle tur zamanlarının beş saniye kadar hızlanması bekleniyor fakat bu farkın büyük kısmı zenginleştirilmiş aerodinami sayesinde kazanılacak. Senenin başında, birçok F1 mühendisi bu durumun bir aracın diğer aracı takip etmesine engel olacağına dair endişelerini dile getirdi. Brawn’ın da düzenlemeler hakkında kendi kaygıları var.

“Düzenlemelerin, sporu geliştirmesi beklenen yerlerden biri de sürücüler için yarışların fiziksel olarak daha zorlu olacağı görüşü. Aracı 50, 60, 70 tur boyunca maksimumda sürmek sürücüler için zorlayıcı olacak. Bu yüzden, bence sürücülerin yorgunluk ve performans kayıplarına tanıklık edeceğimiz değişkenlikler göreceğiz yarışlarda. Bu olumlu bir unsur.”

“Performans kazancının çoğu, lastiklerden bir kısım kazanç olacak tabi fakat performans kazancının çoğu,aerodinamik geliştirmelerden geleceğe benziyor ve ben bu konudan her zaman biraz huzursuzum.”

“Daha aerodinamik bir araç yarattıkça, öndeki aracın bıraktığı hava akımına bir o kadar hassas hale geliyorsunuz. Her zaman olmuyor çünkü aerodinamik unsurlar bu etkiyi azaltmak için biçimlendirilebilir, yönetilebilir, ama tabiatı gereği olan şey bu. Yani umarım bu düzenlemeler araçların geçiş birbirleriyle yarışma kabiliyetlerini kısıtlamaz.”

“Ve araçlar çok hızlı olacaklar! Eğer herkes hedefin üç saniye daha hızlı olmak olduğunu söylüyorsa, bunun beş saniye olacağını garanti edebilirsiniz, çünkü burası Formula 1. Toplantı odasının sakinliğinde herkes üç saniye anlamına geleceğini düşündükleri değişiklikler üzerinde uzlaşabilir, fakat bir yıl sonra mühendisler bir kere işin içine girdi mi beş saniye fark olacak. Yani araçlar gelecek sene çok hızlı olacaklar.”

Kaynak: ESPN

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz