Pat Symonds 2017 Araçlarını Değerlendirdi

0

Williams teknik şefi Pat Symonds, Formula 1’in yeni araçlarının gelecek sene yüksek downforce gerektiren pistlerde 5 saniye daha hızlı olacağı iddiasına şüpheli yaklaşıyor.

Formula 1’in yeni düzenlemeleri viraj hızlarını yükseltmek ve tur zamanlarını azaltmak maksadıyla gelecek sene bizlere daha geniş araçlar, daha geniş kanatlar ve daha geniş lastikler sunacak. FIA tarafından bu sene yapılan simülasyonlarla 5 saniye daha hızlı olacak araçların daha çok heyecan getirmesi umuluyor.

Yine de Pat Symonds, Wiliams’ın 2017 gelişim seviyesini açık etmemek için tur zamanlarındaki gelişimi küçümsüyor olabilir. Sonuçların, yüksek downforce gerektiren Barcelona gibi pistlerde FIA tahminlerinin alt dilimlerinde kalacağını düşünürken, düşük downforce isteyen Monza gibi pistlerde tahminlerin daha da altında kalacağına inanıyor.

“Performans daha çok 2000’lerin ortalarındaki araçlar gibi duruyor fakat daha orada değiliz. Hedefin beş saniye daha çabuk olmak olduğunu hatırlıyorsunuz, eh, ben bunu başarabileceğimizden pek emin değilim. Lastikler gibi büyük bir bilinmeyenimiz var, tabii ki şu an nerede olduğumuzu bilmiyoruz. Fakat lastiklerle ilgili mantıklı çıkarımlar yaparak, tur zamanları arasında dört saniye civarında bir fark görebiliriz.”

“Barcelona gibi bu tip bir aracın yüksek performans göstereceği bir pistte, bu seviyenin biraz üstünde olabilir ama Monza gibi yerlerde mesela, daha geniş lastiklerden oluşan sürtünmeyi kompanse etmek için daha az downforce kullanacaksınız, böyle pistlerde tur zamanlarında büyük bir farklılık beklemiyorum. Veya en azından o kadar değil.”

Pilotların 2017 araçlarını sürerken fiziksel olarak ekstra bir zorlanma yaşayıp yaşamayacaklarıyla ilgili Symonds, sürücülerin 2000 ortası araçlarından daha fazla zorlanmayacağını söyledi.

“Daha önce böyle araçlar sürdüler. 2004-2005 ve sonrasında sürdüğümüz araçlar gibi. 200 km/s hızla dönülen tipik bir virajı düşünürsek, muhtemelen 30/35 km/s hızlanılacak ve bu da G kuvvetini artıracak. Evet, biraz daha fiziksel olacak ama ben baş döndürücü bir zorlanma olacağını düşünmüyorum.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz