Rosberg: Verstappen’in Stratejisinin İşe Yaramayacağından Emindim

0

Nico Rosberg, Red Bull duvarının Max Verstappen’i orta hamura geçirme kararının işe yaramadığını görmekten mutlu olduğunu itiraf etti.

Verstappen, yoğun yağmur lastikleriyle Rosberg’in önünde giderken takım tarafından önündeki yarış lideri Lewis Hamilton karşısında avantaj yakalaması için orta hamur lastiklere geçirildi.

Ne var ki, bir güvenlik aracı periyodu geldi ve takım Verstappen’ı yeniden yoğun yağmur lastiklerine geçirdi, Verstappen’ı da 14. sıraya yollayıp çetin bir savaşın içine soktu. O an Hollandalı pilotun arkasında üçüncü sırada olan Rosberg, Verstappen pite girdiğinde işlerin kolaylaştığını itiraf etti.

“Denemek ve kazanmak için ordaydım. Özellikle yarışın ilk kısmında düşüncem ‘öne geçmek için ne yapabilirimdi.’ Ama aynı zamanda Verstappen’ın önüne geçmenin çok zor olacağını biliyordum, çünkü bizimle aynı tempoya sahipti. Ama pit yaptığında aynen öyle oldu. O an yarışı kazanmak için kumar oynadıklarını fark ettim, fakat bunun doğru şey olmadığını düşündüm. Şaşırdım çünkü aynı zamanda, hemen öncesinde, daha çok yağmurun geldiğini tahmin etmişlerdi.”

“Birkaç tur için işe yarasa da, tahminler daha fazla yağmur geleceği yönündeydi, bu yüzden bıçak sırtındaydım, biraz daha fazla yağmur işleri çevirebilirdi.”

Yarışın son bölümünde Red Bull’un oynadığı kumar işe yaramadı ve Verstappen son sektörde intermediate lastiklerle gerekli yol tutuşu sağlayamadığını belirtip mavi logolu yağmur lastiklerine geçti. Yarışın son 17 turunda 11 sıra kazanan Verstappen, herkesi kendine hayran bıraktığı yarışta ancak 3. olabildi. Red Bull, intermediate lastikleri kullanmak için acele etmemiş olsa pazar günü Rosberg için çok daha zor bir yarış olabilirdi. Ancak şanslı olan taraf Hamilton’ın da bahsettiği gibi Rosberg’di.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz