Charlie Whiting: Meksika’da Değişiklik Olabilir

0

Charlie Whiting, Meksika yarışında yaşanan viraj kesme tartışmalarından sonra Hermanos Rodriguez pistindeki ilk iki virajlarda değişiklik yapma fikrinin FIA tarafından düşünüleceğini söyledi.

Red Bull pilotu Max Verstappen, Sebastian Vettel’e direnirken ilk virajda pist dışına çıkmış ve aldığı ceza yüzünden podyumdan olmuştu. Hollandalı, çimlerden virajı keserek ikinci virajı da geçti ve Vettel’in önünde piste geri dönmüştü. Lewis Hamilton da yarışın başında çimlerden sürmüş fakat Mercedes pilotu arkasındaki pilotlarla farkı açmış olmasına rağmen cezalandırılmamıştı.

Whiting Perşembe günü Brezilya’da yaptığı açıklamada, FIA’nın gelecekte Meksika’da böyle şeylerin yaşanmasının önüne geçmek için değişiklikler yapılmasını isteyebileceğini söylemişti.

“Meksika’dakine benzer sorunlar yaşadığımız pistlerde aynısını yaptık; Monza’daki ikinci şikan, Sochi’dek ikinci viraj… Pilotların piste dönmek için belli rotaları izlemesini zorunlu kılan bazı sistemler geliştirdik ki otomatikman yavaş kalsınlar. Geçen yıl Meksika’da böyle bir sorun yoktu çünkü çimenler yeniydi ve daha ıslaktı, üzerinden sürmek daha zordu. Bu yıl açıkça doğrudan çimenlerden sürmek daha kolay ve bu yüzden bir problem haline geldi.”

“Düzenlemeler yapmak ve piste dönüşle ilgili benzer düzenlemeler yapmak çok kolay. Böylece pilotlar daha yavaş piste dönecekler ve bir avantaj yakalayıp yakalamadıklarına dair bir tartışma olmayacak. “

Whiting, Hamitlon konusuna da açıklık getirdi. “Bence en başında iki durum arasında temel farklılık şu, Hamilton’ın kendi durumunda kalıcı bir avantaj elde etmedi fakat Max elde etti. Hamilton büyük bir pist avantajı yakalıyor ama bunu hemen geri veriyor. Düzlükte bunu görebiliriz. Yüzde 80 gazla gidiyor ve avantajı geri veriyor. Bir tur sonra güvenlik aracı girince de avantaj tamamiyle kayboldu, hakemler de kalıcı bir avantaj durumu göremedi.”

“Max ve Seb’in durumunda, Max 3 ve 5. virajlar arasında aynı şeyi yapmış olsaydı kesinlikle sırasını kaybederdi ve hakemler de kalıcı bir avantaj yakaladığını düşündü. İki olay arasındaki temel farklılık bu.”

Kaynak: Motorsport UK edisyonu.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz