Bernie Kurallarda Basitlik İçin Bastırıyor

0

Bernie Ecclestone, Formula 1 kurallarının basitleştirilmesi için çarşamba günü yapılacak Cenevre’deki Strateji Grubu toplantısında destek arayacak.

Ecclestone, sporun gereğinden fazla düzenlemeye sahip olduğunu düşünüyor ve özellikle Max Verstappen tarafından tetiklenen frenleme esnasında yön değiştirmemek gibi sürüş kusurları hakkındaki düzenlemelere bilhassa bıkmış hissediyor. Ecclestone, aynı zamanda kuralları yazmaktan sorumlu FIA görevlisi Charlie Whiting hakkında da sert düşünüyor ve en baştan başlaması gerektiğine inanıyor.

“Dikkatlice incelememiz gerek. Çok fazla kurak ve düzenleme var. Avukatlara ve doktorlara ihtiyacınız var ve bugün F1’de daha neler olmalı ancak tanrı bilir. Eski bir evi onaramazsınız, yıkıp baştan yapmak daha iyidir. Yeteri kadar adamı var. Beklemek zorunda değiliz. Bence kurallarımızı doğru yöne çevirmemiz lazım. Şu anda yarışmak yasaklanmış durumda. Ne yaparsan yap, yarışma (diyor kurallar). İnsanların yapabileceği veya yapamayacağı her şeyi götürdüğü için, onlar da neyi yapıp yapamayacaklarını düşünerek sürüyorlar. Saçmalık. Diyelim ikimiz bir yarış izliyoruz ve kararı biz vereceğiz, sen bir şeylerin yanlış olduğunu düşünebilirsin, sonra ben bunda neyi yanlış gördüğünü anlamadığımı söylerim. Bana gayet doğru geliyor çünkü adam yarışçı. Bırak devam etsinler. Eğer seni engellemeye çalışıyorsam, geçmek için bir yol bulmak senin işin. Bu adamlara ceza verebileceğin tek sebep tehlikeli sürüşe sebebiyet verip kazaya sebep olmaları. Bu kadar basit.”

Ecclestone, Formula 1’de standartların düştüğünü söyleyen ve frenleme esnasında hamle yapılmasından şikayetçi olan Jenson Button ve Fernando Alonso gibi tecrübeli pilotlar hakkında da hoş konuşmadı: “Dünya değişiyor. Bu insanlar sürmeye başladığında neler yapıyordu bakmak lazım. Zamanım olmadı ama bazı eski yarışlara bakıp görmek isterdim.”

Strateji Grubundaki takım patronları da Ecclestone’un önerisine sıcak bakıyor. Toto Wolff Bernie’nin görüşleri hakkındaki düşüncelerini şöyle aktardı: “Katılıyorum, ve bence bir çoğumuz kuralların basitleştirilmesini konusunda mutabıkız. Bir şeyin ceza alıp bir diğerinin almadığı durumlarda taraftarların durumu takip etmesi ve bunun sebebini anlaması gerçekten zor. Aynı ölçüde Charlie ve hakemler için de kararı vermek zor. Yani bu işin kolay bir çözümü yok. Ama bence yönelimimiz bir tür basitleştirmeye gitmek olmalı.”

“Güvenlik en önemli şey ve bence Charlie’de buradan hareket ediyor. Onun görevi güvenliği sağlamak. Ama bizim oturup şovu nasıl geliştiririz, kuralları bir pilotun güvenliğini tehlikeye atmadan nasıl basitleştiririz bunu konuşmamız lazım. Bence bir yerden başlayıp doğru yola sokarsak, bu bile bir başarıdır.

[btn btnlink=”http://www.damalibayrak.com/1892-2/” btnsize=”full” bgcolor=”#000000″ txtcolor=”#ffffff” btnnewt=”1″]Bernie Ecclestone Röportajı İçin Tıklayın[/btn]

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz