Bir Devrin Sonu: Ron Dennis Gidiyor

3

Ron Dennis, bugün McLaren Teknoloji Grubu başkanlığından ve CEO’luğundan el çektirildi.

Ron Dennis, 1980 yılından beri McLaren grubunun içindeydi. 36 yıllık mesaiden sonra karar, hissedarlar tarafından oy çokluğuyla alındı. Ron Dennis yine de görevlerinden alınmış olsa da, McLaren’den ayrılması için sözleşmesinin biteceği ocak ayı beklenecek. Aksi takdirde McLaren grubunun yüklü bir miktar tazminat ödemesi söz konusuydu.

Dennis, geçtiğimiz hafta umutsuzca bu kararı engellemek için yüksek yargı kurumlarına başvurmuş, fakat başarısız olmuştu. 69 yaşındaki Dennis, McLaren Teknoloji Grubu’nda ve McLaren Otomotiv’deki yönetim kurullarında kalmaya devam edecek. Aynı zamanda iki şikette de önemli bir hissedar olarak kalacak.

Dennis, şu anda McLaren grubunun %25 hissesini elinde bulunduruyor. Bir %25 hisse ise uzun yıllardır Mansour Ojjeh’de bulunurken, kalan %50 ise Bahreyn asıllı varlık fonu Mumtalakat’ın elinde.

McLaren ortaklarından Ojjeh, aynı zamanda TAG ve TAG Heuer şirketlerinin sahibi olarak 80’li yıllardan itibaren birçok takıma ve direkt olarak spora yaptığı büyük sponsorluklarla biliniyor. 80’li yılların sonunda motor tedariğinde sorun yaşayan McLaren’e Porsche motoru sağlayarak yine TAG adıyla tedarik etmiş, o yıllarda takım McLaren-TAG adıyla yarışmıştı. Geçtiğimiz sezon aynı durum Renault ve Red Bull arasında yaşanınca Ojjeh, duruma müdahale edip Renault motorunu Red Bull’a TAG ismiyle sattı. 80’li yıllardan beri bu bağlantısı sayesinde Ojjeh, McLaren grubuyla yakın bir ilişki içinde olmak bir yana dursun, hem takımın hissedarı hem de Ron Dennis’in yakın arkadaşı. Fakat bu ikilinin arası son iki yıldır pek de iyi değil.

Ayrton Senna bizzat Ron Dennis tarafından McLaren'e transfer edilmişti.
Ayrton Senna bizzat Ron Dennis tarafından McLaren’e transfer edilmişti.

Bu aşamadna önce Ron Dennis, iki yıl kapalı kapılar ardında güç savaşı vermiş, takımın geri kalan hisseleri için bir Çin fonundan 1.6 milyar Sterlin değerinde sözlü anlaşmaya varmıştı. Bu hamleden sonra Ojjeh ve Mumtalakat Dennis’e karşı ortak hareket edip Dennis’e takımdan el çektirmeye başladılar. Savaş şimdi bitmişe benziyor. Kaybedense Ron Dennis.

Ron Dennis konu hakkında “Diğer hissedarlar TAG ve Mumtalakat’in, yönetim kurulu tarafından yapılan kuvvetli uyarılara rağmen bu kararı alması beni hayal kırıklığına uğrattı. Olayın nedenleri tamamiyle uydurma, benim yönetim tarzım McLaren’in her zaman sahip olduğu klasik yöntemlerle aynı ve 20 dünya şampiyonluğu kazanan ve yılda 850 milyon dolar kar eden bu şirketi bugünlere getiren yegane yöntem.”

“Bu süreç gösterdi ki ne TAG ne de Mumtalakat benim McLaren ve onun gerçek gelişme potansiyeli vizyonumu paylaşmıyor.”

“Aynı zamanda McLaren’le olan sözleşmelerim bittiğinde kendi teknolojik yatırım fonumu kurmayı deneyeceğim.”

Kaynak: Autosport

3 YORUMLAR

    • Kardeşim önce kendine düzgün bir nickname al. Bu ne terbiyesizlik? Tavrını takın.

      Ron Dennis konusunda da çok ilerilere uzatma o dilini. Ron Dennis McLaren’in yegane yöneticisidir ve konumunu geri alacaktır. Ben Senna-Prost dönemini bilirim, Hakkinen’leri izledim… Ron Dennis bu takımı bunlara bırakmaz… Bu takım ona Bruce McLaren’den emanet!!!

      • Devir değişti babalık. Saydığın isimlerin tamamı tarih oldular. Devir Vandoorne ve Mumtalakat’ın devri artık. Değişime kendini alıştırmalısın ahbap.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz