Wolff – Verstappen Olayı ve Sonrası

3

Brezilya’da padok çalkalanıyor! Şampiyonanın en kritik yarışına geldiğimiz bu günlerde, sular durulmuyor. Anlaşılan o ki sadece Rosberg ve Hamilton değil, takımları Mercedes de yoğun bir baskı altında.

Geçtiğimiz gün, Mercedes takım patronu Toto Wolff’un, Verstappen’in babası ve menajeri Jos Verstappen’i arayıp “şampiyonluk mücadelesini etkileyecek herhangi bir hoyratlık yapmamasını” söylediği ortaya çıkmıştı. Bu açıklamadan sonra grid adeta birbirine girdi.

Toto Wolff’e bu konu sorulduğunda Wolff, “Jos ve ben düzenlik olarak konuşuruz ve o da benim Max’ın büyük bir taraftarı olduğumu bilir. Jos’a dediğim şey yarışlara tekrar gelmesi gerektiğiydi, çünkü o Max’in gerçekten dinlediği ve saygı gösterdiği tek kişi” dedi ve ekledi: “Ona aynı zamanda Max’in dünya şampiyonluğuna hoyratça bir hamleyle karar veren bir pilot olarak hatırlanmasının kötü olacağını söyledim.”

Sonra Christian Horner olaya dahil oldu ve Toto Wolff’ün yaptığının yanlış bir hareket olduğunu söyledi ve alaycı üslubunu gösterdi.

“Jos perşembe günü buraya geldiğimizde olaydan bahsetti ve ben de Toto’nun bir pilotun babasını aramasına biraz şaşırdım. Ben bir başka takımdaki pilotun babasını arayan türden takım patronlarından değilim. Açık ki Toto bunu yapmak zorunda hissetmiş ve istemiş! Lewis’in babasını aramayı düşünmüyorum ve Keke’nin numarasını zaten bilmiyorum, yani burada karışacağım bir şey yok.”

"Yarışın önemini biliyor muyum? Tabii ki biliyorum!"
“Yarışın önemini biliyor muyum? Tabii ki biliyorum!”

Horner sözlerine sert devam etti:

“Bence bu tümüyle bir saçmalı. Eğer Toto sadece sürücüleri için bir yarış istiyorsa yarın saat 11’de  yapabiliriz. Sonra saat 2’de de diğer pilotlar için ayrı bir yarış düzenleriz.”

Mesele burada da kalmadı. Sonra Lewis Hamilton olaya dahil oldu.

Lewis “Bana ya da Nico’ya iyilik yapmasınlar, saldırsınlar” dedi: “Biz yarışıyoruz. Bana bir iyilik borçları yok, Nico’ya bir iyilik borçları yok. Eğer onların aracında ben sürüyor olsaydım en iyi sonucu almak isterdim, en iyi bonusu, en çok puanı almak, yarıştığım herkesin önünde olmak isterdim. Tabii ki sert yarışmak da isterdim.”

Daha sonra mesele, McLaren pilotlarına da yarış öncesinde soruldu ve iki şampiyon da farklı görüşleri savundu.

Button meseleyi ilk defa muhabirlerden duyduğunda “Şahane” diyerek güldü. “Bunu sevdim. Genelde pazar günleri kendi kendilerine yarıştıklarını biliyorum fakat.. Bence bu doğruysa büyük bir utanç. Yarışmak için buraya geliyoruz. Sadece bu adamlar yok.”

i-24

Alonso ise meseleye farklı bir açıdan baktı ve Toto Wolff’ün işinin bu olduğunu söyledi.

“En başında daha bunun doğru veya yanlış olduğunu bile bilmiyorum, yani yorum yapmak zor. Fakat prensip olarak Toto burada işini yapıyor. İki tane maksimumda süren pilot var, iki saniyeden kısa sürede lastik değiştiren mekanikerler var, ve şampiyonluk kazanmak isteyen bir takım patronu var.”

3 YORUMLAR

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz