Röportaj: Lewis Hamilton Avlanıyor

0

Hamilton Brezilya’daki şampiyonluk mücadelelerine yabancı değil, hatta iki kere Interlagos’a şampiyona lideri olarak gelmişti. Ama bu haftasonu hedefleri farklı: takım arkadaşı Nico Rosberg’in 19 puan arkasında, hedefi basitçe savaşı sürdürmek. Tehlikeye rağmen, avcı olmanın avlanmaktan daha rahat olduğunu söylüyor…

Soru: Lewis, siz bile yarınki yarışın herhangi bir yarış olduğunu söylüyorsunuz, kafanızın bir köşesinde size işlerin ne kadar tehlikede olduğunu söyleyen bir şey olmalı. Yarınki sonuçların yaratacağı etkileri düşünürsek farklı bir şey yapacak mısın?

Lewis Hamilton: Yarın bir farklılık olmayacak. Herhangi bir yarış gibi olacak –iki hafta önceki yarış gibi mesela. Yarışın önemini biliyor muyum? Tabii ki biliyorum! Bilecek kadar uzun zamandır yarışıyorum! Sadece elimden gelenin en iyisini yapabilirim ve gerçekten farklı bir şey düşünmeme imkan yok. Etrafımdaki şeyleri kontrol edemediğime göre, en iyi formumda olduğumu görmeliyim. Hazırlıklar aynı.

S: Intarlagos sana hiç iyi davranmadı. Hala kazanmayı beklediğin birkaç pistten biri –ve bu 2016 şampiyonluğuna karar verebilir.

LH: Yarın her şeyi doğru yapmam gerekmiş gibi görünüyor! Arabada süper hissediyorum, denge muhteşem, pist neden sonunda yola gelmesin?

"Yarışın önemini biliyor muyum? Tabii ki biliyorum!"
“Yarışın önemini biliyor muyum? Tabii ki biliyorum!”

S: Diğer şampiyonluk savaşlarına bakarsan, bu sefer farklı mı?

LH: Şu an çok daha rahat hissediyorum. Belki de bu yaş ve tecrübenin faydasıdır! (Gülüyor) Yani yarın piste çıkmaktan zevk alacağım; hava koşulları ve farklı durumları önümüze gelse bile. Ve bunun en iyi takımın etrafımdakiler olduğunu bilmekle epey alakası var. Herhangi bir engeli yıkıp bertaraf etmeme yardım edebilirler. Bu sefer şampiyonluk zaferine çok daha farklı yakalştığım da söyleyebilirim. Yani benim için mental olarak çok daha rahat bir yer.

S: Şampiyonluk seninle Rosberg arasında. Fakat dışarıda farklı planlarla 20 pilot daha var. Onlar seni endişelendiriyor mu?

LH Hayır. Herkesin profesyonel davranacağına eminim. Bu konuda sadece bunu söyleyebilirim.

S: Pole pozisyonundan başlıyorsun ve tahminler yağmurun geleceğini söylüyor. Bu sana yardım edebilecek bir şey mi? Islak mı yoksa kuru mu yarışı tercih edersin?

LH: Aslında bilmiyorum. Çoğunlukla yağmurlu yarışı çok gerilerden gelip kazanabilirsiniz çünkü önünüze bir çok fırsat sunar. Pole’den başlıyorum ve bunu korursam görüşüm açık yarışacağım. Bu hoş. Genelde yağmurda sürmeyi severim. Bir tür şans oyunu gibi görünse de. Hatta kuru zemini sevdiğim kadar severim. Yarın ne gelecekse hazırım.

1478986199677
“Sadece kendi yarışımın çaresine bakabilirim. Bundan başka gerçekten yapabileceğim bir şey yok.”

S: Şampiyonluk umutların için yarın birçok hesap var. Fakat en kolay çözüm yarın kazanman.

LH: Dürüst olarak sadece kendi yarışımın çaresine bakabilirim. Bundan başka gerçekten yapabileceğim bir şey yok. Bazen çok zeki olmaya çalışınca işleri bi anda mahvedebiliyorsunuz. Yani ben böyle bir şey yapmayacağım. Kazanmak istiyorum çünkü ben en iyisiyim, bunun pistteki taktiklerle alakası yok.

S: Yarışın sıcaklığında kazalar yaşamaktan hiç korktun mu?

LH: Hayır. Adil bir savaştan başka hiçbir şey beklemiyorum. Tabii ki geçmişe bakıp bazı pilotların benzer durumlarda ne yaptıklarına bakabilirsiniz. Ama ben eminim ki bunların hiçbirisi yaşanmayacak. Kafamı bu tip düşüncelerden azade tutmak istiyorum.

S: Bu pistte yokuş yukarı bir starta sahibiz. Bazı olaylara yol açabilir mi?

LH: Hayır, bunun için hazırlanıyordum ve startım göreceli olarak “dümdüz” olacak.

S: Pistin kendisini düşünürsek, pilotlar geçmiş yıllarda pistin biraz tümsekli olduğundan şikayetçiydiler. Bazı değişiklikler oldu, özellikle pit yolunda. Bu değişiklikler sana yardım edecekler mi?

LH: Bana ve diğer tüm sürücülere (edecekler)! Şu an çok daha iyi durumda. Daha az tümsekli ve daha az tehlikeli. Bunu yaptıkları için gerçekten çok hoşnutum.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz