Maylander Sürdü, Hamilton Kazandı, Verstappen Yıldızlaştı

0

Sezonun sondan ikinci yarışında kritik yarışı Lewis Hamilton kazandı. Şampiyona lideri ve takım arkadaşı Nico Rosberg yarışı ikinci bitirirken Max Verstappen podyumun son basamağını doldurdu.

Yarıştan saatler önce başlayan yağmur, bir türlü durmadı ve start 10 dakika ertelendi. Ertelemeden sonra yarışa güvenlik aracı arkasında başlama kararı alındı. 8 turluk güvenlik aracı periyodunun ardından mücadele start aldı. Hamilton startta Rosberg’le hatrı sayılır bir fark açarken, güvenlik aracı periyodunda bile agresif bir tutum sergileyen Verstappen, Kimi Raikkönen’i geride bırakıp üçüncü sıraya yerleşti.

5 turluk gerçek yarışa, Ericsson’ın kazası nokta koydu. Start düzlüğünde kaza yapan Ericsson’ın aracı pit girişinde durdu. Böylece pit girişi de kapanmış oldu Fakat çoktan pite giriş direktifini almış olan Red Bull’lar pite geldiler. Pit yolunun kapanmasından önce pite giren Verstappen, sorunsuz bir şekilde yoluna devam etti. Fakat Ricciardo o kadar şanslı değildi. Daha sonra Ricciardo, beş saniye zaman cezası aldı.

Ericsson’ın kazasından sonra piste giren güvenlik aracı, 20. turda pitlere geri döndü. Fakat tam yarış yeniden başlayınca Kimi Raikkonen start düzlüğünde tehlikeli bir şekilde kızaklama yaşadı ve pit duvarına çarptı. Böylece yarış kırmızı bayraklarla durduruldu.

35 dakika sonra yarış yeniden başladığında en ön sırada yine Maylander vardı. Bu sefer de koşullar gerçekten ağırlaştığı için bir kırmızı bayrak periyodu daha gördük. 27 dakikalık bir ara daha verdikten sonra güvenlik aracı arkasında yarışa başladık. Hakemler Interlagos’taki taraftarların protestosundan etkilenmiş olacaklar ki bu sefer yarışı başlatmaya karar verdiler ve gerçek anlamda yarış başlamış oldu. Yarışın başlamasıyla üçüncü virajda Verstappen beklenmeyen bir atakla dışarıdan dönerek Rosberg’i geride bıraktı ve günün geri kalanı için iyi sinyaller verdi.

Fakat Red Bull duvarı, kötü bir kararla iki pilotunu birden hafif yağmur lastiğine aldı ve iki pilotunun da sıra kaybetmesine sebep oldu.

Bitime 15 tur kala Massa’nın kaza yapmasıyla Maylander bir kere daha liderliği eline aldı. Maylander lider giderken Massa omuzlarına aldığı Brezilya bayrağıyla kendi evinde taraftarlarını son bir kez selamladı.

Güvenlik aracı pitlere geri döndüğündeyse tam bir Verstappen fırtınası esti. Güvenlik aracı periyodundan 16. ayrılan Verstappen, lastiklerinin ve ayrkırı çizgisinin de avantajıyla podyuma kadar yükselmeyi başardı. Verstappen, aynı zamanda günün pilotu seçildi.

Sosyal Medya Hesaplarınızla veya Üye Olarak Yorum Yapabilirsiniz